Město Zlín se stalo hostitelem především díky Filharmonii Bohuslava Martinů, která se k projektu ONE připojila v roce 2009. „Tato setkání mají smysl. K řadě problémů, které nás trápí, je zbytečné hledat pracně řešení, když ho znají jinde. Během těchto příležitostí si naše zkušenosti můžeme vyměnit,“ prohlásil náměstek primátora Miroslav Kašný, který hosty ve zlínské obřadní síni přivítal.

Součástí programu orchestrů ve Zlíně byl i společný koncert v Kongresovém centru. To vzbudilo u umělců ze zahraničí značný obdiv. „Poskytuje vynikající zázemí pro hudbu. Ti závistivější z nás vám ho závidí. Což platí především o mě,“ přiznala s nadsázkou Rose Bardonnet Lowry z Orchestre de Picardie z Amiens ve Francii.

Projekt ONE je financován Evropskou unií. Jeho hlavním cílem je rozvoj spolupráce mezi hudebními tělesy v Evropě a výměna zkušeností mezi jednotlivými orchestry. Dalším důležitým cílem je podpora a šíření hudby jednotlivých zemí do dalších států, zachování a zviditelnění kulturního dědictví, a tím obohacení kulturního života celé Evropy jako takové. Jedná se o dialog mezi jednotlivými kulturami nebo o včlenění jedné kultury do druhé, aniž by se ztratila její charakteristika a národní identita. Nechybí ani podpora mladých talentů, soutěž mladých dirigentů a příprava soutěže mladých sólistů, výměna a hostování sólistů, dirigentů a orchestrálních hráčů.

U zrodu tohoto projektu stál jednak Orchestre de Picardie z Amiens (Francie), dále JenearPhilharmonie (Německo), RTV Slovenia – Ľubľana, Štátny komorný orchester Žilina (Slovensko) a dalším členem je FilharmoniaSlaska Katowice (Polsko), Filharmonie Bohuslava Martinů se stala partnerem v roce 2009, od roku 2011 je rovněž členem. Partnery jsou také orchestry New SymphonyOrchestra – Sophia, Bulharsko a HetBrabantsOrkest – Eindhoven, Nizozemí.