„Živnostníci parazitují na zaměstnancích," to říká Jan Mládek (ČSSD) v situaci, kdy podle Jurečky procházíme obdobím krize a stát by měl být rád za každého občana, který si najde sám práci a nemusí potupně stát ve frontě na úřadu práce. „Je pravda, že je velký rozdíl mezi odvody živnostníků a zaměstnanců, osobně tento stav dobře znám. Jsem soukromě hospodařící zemědělec a zároveň pracuji jako zaměstnanec u soukromé firmy a znám onu disproporci odvodů, která je významně větší v případě zaměstnaneckého poměru. Bohužel tento stav není problémem živnostníků,“ upozorňuje Jurečka.

Podle jeho slov je to problém státu, který nedokázal nastavit systém tak, aby byl vyvážený pro živnostníky i zaměstnance a aby jejich odvody reálně odrážely i budoucí výplaty z těchto systémů. „Proto nazvat živnostníky parazity, je nehoráznost první kategorie. Toto vyjádření je jasným vzkazem živnostníkům, drobným a středním podnikatelům, jak o nich představitelé ČSSD smýšlí.“

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Stínový ministr financí jasně odkryl karty socialistů

Na začátku sjezdu se předseda Bohuslav Sobotka vyjadřoval pro podporu podnikatelů. „Nyní jeho stínový ministr financí jasně odkryl karty. Na podnikatelích socialistům prostě nesejde a na živnostnících - základu středního stavu, už vůbec ne. Jsou to pro ně paraziti,“ varuje místopředseda lidovců.

KDU-ČSL hledá reálné a funkční řešení této disproporce. „Uvědomujeme si ale, že živnostníci na sebe berou značná rizika. Na druhou stranu je jasné, že lidé v zaměstnaneckém poměru a jejich zaměstnavatelé nemohou nést náklady na financování sociálního a zdravotní systému sami. Je třeba hledat rozumný a funkční kompromis, ne třídního nepřítele. To už je trochu z módy," dodává Jurečka závěrem.