"Je na čase vrátit do naší politiky slušnost a korektnost, bez korupce, lobbistů a dalších škod, kterých se dopouštějí současní politici," řekl předseda strany Petr Mach již dříve s tím, že strana vstupuje do předvolebního klání s heslem „Necháme Vám vaše peníze!“.

Nové politické seskupení o bezmála 1000 členech navrhuje nejen snížení státních výdajů, ale také daní. "Chceme významně omezit rozhodování státu o životě občanů a vrátit legislativě obyčejný lidský rozum," doplnil Mach jeden z dalších cílů strany.

Strana odmítá jak současnou politiku lobbyistických dohod, tak řešení letošního schodku státního rozpočtu odhadovaného na 200 miliard korun. Nesouhlasí s řešením ministra financí Eduarda Janoty, který navrhuje navýšení DPH a dalších nepřímých daní, což podle strany zvýší výdaje českých domácností. "Fakt, že minulé i současná vláda neumějí nalézt způsob, jak ušetřit na výdajích státu, způsobuje jen další zadlužování státu pro další generace. Státní rozpočet je jen úroky z půjček zatěžován částkou cca 50 miliard korun ročně," upozorňuje strana.

Svobodní vznikli v lednu 2009 jako pravicově orientovaná strana, jejímž mottem je Svoboda, odpovědnost, spravedlnost.