Tento film má nakročeno k tomu, aby zrodil zbrusu novou hvězdu, která však pochází ze zcela jiného prostředí. Je jí bývalý fotbalista a současný trenér FC Viktorie Plzeň – česká fotbalová legenda Pavel Horváth. Film podle vlastního námětu a scénáře natáčí režisér Miloslav Halík, Michal David je producentem filmu a autorem hudby.

Hlavní hrdina Ruda Hovorka (Rudolf Hrušínský nejml.) pracuje na Plzeňském magistrátu, kde má na starosti úklid města. Avšak zdaleka nejde jen o pouhé papírování, spolu s kamarádem Otou, kterého hraje právě Pavel Horváth, jezdí po městě na popelářském voze.

„Věděl jsem, že pro tuto roli je potřeba člověk s komickým talentem. Na Pavla jsem při psaní scénáře od počátku myslel, jen jsem se poněkud ostýchal ho s tou nabídkou kontaktovat,“ říká autor scénáře a režisér Míla Halík. 

Horváth: Původně jsem si myslel, že se jedná o žert

A Pavel Horváth přiznává, že si zase zpočátku myslel, že jde o nějaký žert: „Já jsem si při prvních kontaktech myslel, že si ze mě dělají srandu. Až když poté zavolal režisér a následně také Rudolf Hrušínský, tak už mi došlo, že to myslí vážně. Je to pro mě nová a zajímavá zkušenost. Zpětně jsem rád, že jsem na tuto nabídku kývnul,“ říká Horváth, jehož role zahrnuje i pěvecký part.

„Zpívám rád, a je to na mně doufám znát,“ zasměje se fotbalista v narážce na slavný text Karla Gotta. Nicméně film nebude jeho první zkušeností, zazpíval si již s Petrem Jandou na vyhlašování Fotbalisty roku 2013 nebo se skupinou Kabát.

Možná i proto nebyl zpěv to nejnáročnější z jeho role. Co to tedy bylo? „Určitě řídit to velké popelářské auto v centru Plzně za plného provozu. Když jsem do toho sedl poprvé, tak jsem si byl jistý, že očešu všechna auta v blízkém okolí! Nakonec to ovšem dobře dopadlo a nikoho jsem nenaboural. Celkově jsem si natáčení užíval, opravdu mě to bavilo. Když jsem viděl, že také skuteční herci to někdy zkazí, tak mě opustila i tréma,“ přiznává Pavel Horváth. 

Halík: Horváthova role není žádné vteřinové hostování

Režisér Míla Halík na jeho výkony pěje chválu. „Je takový typ formanovského naturščika, který dokáže překonat i nejsmělejší očekávání. Překvapil nás tady všechny – včetně tak zkušených filmařských legend, jakými jsou kameraman Vladimír Smutný či střihač Jiří Brožek,“ hlásí režisér Halík a dodává: „Pavel je vtipný, chytrý, je intelektuálně na výši, dokáže pohotově reagovat a umí taktéž improvizovat. Když jsem viděl, jak skvěle to zvládá, tak jsem tu jeho roli ještě rozšířil,“ upřesňuje režisér, že Horváthova role není žádné vteřinové hostování, ale plnohodnotná úloha.

„Miloš Forman, jehož si opravdu nesmírně vážím, mi kdysi řekl: Kdybys někdy chtěl točit film, pamatuj si – jak si to obsadíš, takové to máš. Když si obsadíš člověka, kterému věříš, že to zvládne, dobře to dopadne. A já jsem se tím řídil! Už při psaní scénáře jsem věřil, že se Pavla povede získat a věřil jsem, že roli zvládne. On je talent Menšíkovsko-sovákovského druhu a neuvěřitelný komik. Myslím, že diváci jím budou nadšeni.“ 

Navzdory všem pochvalným slovům nicméně současný trenér Viktorie Plzeň o změně profese neuvažuje: „Pro mě to byla hezká zkušenost a mám z ní fakt radost, ale herec ze mě nejspíš nikdy nebude. Byla to pro mě skvělá zábava,“ říká Pavel Horváth. 

Premiéru filmu chystá distribuční společnost Falcon na 11. února 2016.