Poprvé jsou v datech MPSV zahrnuty i oznámené případy zanedbávání dětí. Tyto děti nejčastěji putují do výchovných zařízení a dětských domovů, protože jim vlastní rodiny neposkytují náležité prostředí pro jejich zdravý a bezpečný vývoj.

Počet oznámených případů zneužití, týrání či zanedbání dítěte se za rok 2009 vyšplhal na dosud nejvyšších 4 447 případů!

Zanedbávání bezpochyby patří do oblasti syndromu týraného a zneužívaného dítěte (CAN) a zanechává kruté stopy na dětské duši. Vítáme, že bylo ministerstvem zahrnuto do statistik. Odborníci odhadují, že neodhalených případů týrání, sexuálního zneužití a zanedbávání dětí je v ČR každý rok dokonce 20 až 40 tisíc,“ říká ředitelka nadace Zuzana Baudyšová.

Zdroj: MPSV ČR. Poznámka: Zaznamenány jsou počty případů týraných nebo zneužívaných dětí oznámených orgánu SPOD (ve vztahu ke každému dítěti je zaznamenán pouze jeden převládající typ týrání/zneužívání).

Právní a finanční pomoc od Nadace Naše dítě pro týraného Tomáška z Brna

Nadace Naše dítě je oporou v řadě případů týrání a zneužívání dětí. Stejně tak tomu bylo například i s týraným pětiletým chlapcem z Brna, kterému nadace zajistila právní, finanční pomoc a pomohla jeho mladšímu bráškovi dostat se z blízkosti kruté matky do bezpečného prostředí.
Pětiletý Tomáš utrpěl vážné opařeniny na obou nožičkách, prodělává opakované plastiky, byl mu amputován prst a další amputace jiného stále hrozí. Zranění mu způsobila matka, která jej úmyslně postavila do vařící vody, ve které chlapce silou držela. Soud ji 22. března 2010 za vědomé týrání poslal na 32 měsíců do vězení. Tomášek má ještě nevlastního ročního brášku Matýska. V návaznosti na uveřejnění případu Nadací Naše dítě se ozval Matýskův otec a ve spolupráci se sociálním odborem si syna vzal k sobě. Tomášek žije s babičkou, která se na nadaci obrátila s žádostí o pomoc při snaze ochránit oba vnuky před jejich násilnou matkou.

Aktuální případy týrání a sexuálního zneužívání dětí v ČR v roce 2010


Otec krutě zbil teprve 3, 5 měsíčního syna

Z týrání 3,5 měsíčního syna je obviněn 27 letý muž z Jihlavy. Když malého chlapce hlídal, několikrát ho měl uhodit tak silně, že dítě skončilo v péči lékařů. Ti případ nahlásili policii. Matka malého kojence, který má ještě tříletého bratra, byla zděšena. Muž původně tvrdil, že mu kojenec vypadl z ruky. Později se přiznal, že jej několikrát udeřil. Co ho ke krutému jednání vedlo, však nebyl schopen vysvětlit. Muži bylo sděleno obvinění z trestných činů ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby. Hrozí mu až pět let vězení.

 

Zdroj: Newton Media, 11. května 2010Čtyřměsíční miminko s vážnými zraněními

Chlapečka ošetřili v sokolovské nemocnici. Měl prasklou lebeční kost, zlomeniny a velké množství podlitin. Policie má za to, že mu ublížili jeho vlastní rodiče. Rodičům, kteří miminko do nemocnice sami přivezli, nevěřili lékaři ani slovo. Rodiče tvrdí, že chlapeček spadl na zem, když spal. Charakter zranění miminka podle zdravotníků neodpovídal výpovědi matky a otce. Případ začali vyšetřovat policisté. Obvinili 18letou matku a 22letého otce dítěte z týrání svěřené osoby. Předběžným opatřením bude miminko až do vyřešení případu umístěno po skončení hospitalizace v kojeneckém ústavu.

 

Zdroj: Newton Media, 8. března 2010Strýc přiznal znásilňování neteří

Soudem v Hradci Králové byl na 6,5 roku vězení odsouzen muž, který se přiznal k opakovanému znásilňování dvou nezletilých neteří. Šestatřicetiletý muž své bezbranné příbuzné zneužíval přibližně od roku 1997 do roku 2005 na společných výletech. Obě děvčátka byla mladší 15 let. Strýcovu chování nerozuměly a nedokázaly se mu ubránit. Následkem těchto hrůzných zkušeností se u obou objevily značné emoční poruchy.

 

Zdroj: Newton Media, 19. ledna 2010
Matka bila syny, jednoho dokonce pálila cigaretou

Kruté dětství měli dva malí chlapci (8 a 9 let) z Jirkova. V sídlištním bytě je údajně mučila jejich matka (37let). Obě děti bila a o mladšího dokonce típala cigaretu. Chlapci skončili v nemocnici a později v dětském domově. Žena je obviněna z týrání. Na surovosti matky vůči dětem upozornili sociální pracovnice sousedé. Matce za surovosti na vlastních dětech hrozí tříleté vězení.

 

Zdroj: Newton Media, 16. ledna 2010Zavraždil svou dvouměsíční dcerku

Pětadvacetiletý otec ze Strakonicka je podezřelý z vraždy dvouměsíční dcery. Na přelomu Silvestra 2009 zůstal s dcerou doma sám. Co se stalo, je předmětem šetření. Dítě mělo modřiny a z úst mu tekla krev. Mladíka už kriminalisté obvinili z vraždy kojence. Hrozí mu až patnáct let vězení.

 

Zdroj: Newton Media, 7. ledna 2010