Zatím posledním případem v Uherskohradišťské nemocnici byl agresivní pacient interny vyhrožující skokem z okna. Sestřička, která se ho snažila uklidnit, skončila s modřinami a škrábanci po celém těle. V loňském roce napadl opilý pacient dokonce policistu a známý je i případ sanitáře, který chtěl v čekárně interní ambulance zabránit opilému pacientovi v rozbíjení dveří a doplatil na svou snahu zlomenou rukou.

„Nejčastěji jde o klienty pod vlivem alkoholu nebo drog,“ upřesnila vedoucí staniční sestra traumatologického oddělení Hana Šantavá. „Bohužel však agresivita stoupá už i u běžných pacientů, kteří ve stresových situacích vulgárně nadávají personálu a někdy ho i napadnou fyzicky.“

Podle psycholožky Uherskohradišťské nemocnice Marty Beníčkové je chování návštěvníků nemocnice fází, kdy se tímto způsobem vyrovnávají se skutečností, že nejsou v pořádku a jsou nemocní oni nebo jejich blízcí. „V nemocnici je také zvýšený počet depresivních osob a ty mezi řádky často vysílají zlostné signály. A deprese s potlačenou či neuvědomovanou zlostí často souvisí,“ doplňuje Marta Beníčková.

Uherskohradišťská nemocnice v letech 2008 – 2010 najímala kvůli bezpečnosti personálu a ostatních pacientů soukromou bezpečnostní službu. To však byla velmi drahá záležitost, a proto od této praxe bývalé vedení nemocnice upustilo. V současné době se ale o ničem podobném neuvažuje.

„Chceme spíše apelovat na návštěvníky a pacienty, aby si uvědomili, že všechen personál pro ně dělá maximum a chce profesionálně odvést vlastní práci. Všichni si uvědomují, že nemocný člověk má právo být ve stresu, to ho ovšem neopravňuje k agresivitě vůči okolí. Nikdo nemůže za to, že klient nemocnice má zdravotní problémy. Naopak se mu snažíme pomoci,“ říká ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek a dodává: „Samozřejmě si uvědomujeme, že unavený personál někdy nemusí být ve svém chování stoprocentní. Ale děláme maximum pro to, aby to tak bylo.“

Agresivita a bezohlednost návštěvníků nemocnic bohužel v posledních letech narůstá až neúměrně – na tom se shodne lékařský i nelékařský personál nejen v Uherskohradišťské nemocnici. „Myslím si, že příčinou je i jakási frustrace celé naší společnosti. A mnozí si ji vybíjejí tam, kde jim nehrozí žádné postihy a sankce, třeba v nemocnici,“ uzavírá Sládek.