Jak Miroslav Kalousek včera upozornil, za posledních dvacet let vždy předstupovala vláda před Poslaneckou sněmovnu, aby ve svém programovém prohlášení předložila priority, které bude prosazovat v rámci systému liberální parlamentní demokracie a vyvážené dělby moci mezi ústavními institucemi. Tyto priority pak byly potvrzením smlouvy s voliči, kterou uzavíraly ve volbách úspěšné parlamentní strany.

"Vláda ve volbách neúspěšné SPOZ (označovaná jako Rusnokova) jak svým samotným vznikem, tak svými praktickými kroky představuje destabilizaci a ohrožení systému jako takového. Podrobná diskuse o prioritách jejího programového prohlášení by proto byla jen odváděním pozornosti od zásadního problému k detailům a zastírala by skutečný stav věci," varuje Kalousek.

TOP 09 proto vylučuje podporu nejen Rusnokově vládě, ale jakékoliv vládě, která by vznikla a postupovala podobným způsobem. "TOP 09 bude vždy hájit stávající parlamentní principy, volnou soutěž politických stran a ústavní zvyklosti, které mají původ v Masarykově a Havlově étosu," konstatuje závěrem 1. místopředseda TOP 09.