"Vyhrožování, že když ČR neratifikuje rychle Lisabonskou smlouvu, může přijít o post eurokomisaře, nepatří do slušné společnosti a nemá oporu v základních smlouvách EU," komentovali Svobodní výroky Mirka Topolánkam které řekl po schůzce s šéfem Evropské komise. Svobodní považují za nepřípustné, že se Topolánek po soukromém setkání s předsedou Evropské komise panem José Barrosem přidal k podle nich vyhrožování představitelů Evropské unie České republice.

"Pan Topolánek zjevně upřednostňuje osobní zájem a přidal se k nejpokleslejšímu vydírání České republiky," uvedl předseda Svobodných Petr Mach na adresu předsedy ODS a dodal, že to, co předvádí EU a Topolánek, je ubohé. "Češi nemusí mít z EU strach a prezident Klaus nesmí tlaku EU podlehnout," dodal Mach.

Mirek Topolánek v úterý prohlásil, že pokud se včas neratifikuje Lisabonská smlouva a nová Evropská komise se sestavovala podle smlouvy z Nice, hrozilo by, že Česko přijde o eurokomisaře. V tom případě Topolánek prohlásil, že by skončil v politice. V současnosti platná smlouva z Nice totiž počítá s tím, že pokud bude počet členů EU 27, počet eurokomisařů bude nižší. Počet a složení určí jednomyslně Evropská rada.