Strana zelených se rozhodla vyzvat veřejně své voliče a příznivce, aby ve druhém kole prezidentské volby podpořili Karla Schwarzenberga.

Miloš Zeman je pro Stranu zelených nepřijatelným kandidátem

Jeho protivník, Miloš Zeman, je pro zelené zcela nepřijatelným kandidátem. Podle vyjádření strany Miloš Zeman ochranou životního prostředí otevřeně pohrdá, je neprůhledně provázán s domácími i zahraničními lobbisty a jeho éra v čele české vlády, doba opoziční smlouvy, dala základ klientelistickému a korupčnímu prostředí. "S jeho následky se potýkáme dodnes. Jeho zvolení by fakticky znamenalo přímé pokračování politiky Václava Klause. S ní je třeba se rozejít," apelují zelení.

SZ: Vyzýváme k volbě Karla Schwarzenberga, přestože současnou vládu, ve které působí, vnímáme velmi kriticky

"Karel Schwarzenberg svým mlčením toleroval nezvládnutou důchodovou reformu, škrty v podpoře nejslabším občanům, omezování sociálních práv, obsazování resortu kultury nekompetentními ministry, vyvádění prostředků z veřejné sféry do soukromých rukou i protiekologickou politiku vlády včetně oslabování zákonů na ochranu životního prostředí. Podpora neoliberálních reforem vlády poškodila jeho důvěryhodnost nabytou v minulých desetiletích podporou protitotalitní opozice a občanské společnosti," uvádí Strana zelených.

"Jsme však přesvědčeni, že v druhém kole voleb je Karel Schwarzenberg vhodným kandidátem pro ty, kdo chtějí pro Českou republiku dobré jméno ve světě, schopnost partnersky jednat s Evropskou unií a prezidenta, který je otevřenější občanské společnosti a vnímavější k potřebě hledat dlouhodobá a trvale udržitelná řešení než současný prezident Klaus i protikandidát Zeman," pokračují zelení.

Strana zelených vyzývá všechny voliče a sympatizanty zelených a zvláště ty, kteří sdílí podobné výhrady k jeho vládnímu působení, aby byli velkorysí a v zájmu budoucnosti České republiky Karla Schwarzenberga volili také.

SZ: Amnestie udělená prezidentem Klausem představuje bezprecedentní útok na samotné základy právního státu

Článek 2 amnestie zajišťuje definitivní beztrestnost pachatelům nejzávažnějších hospodářských trestných činů. "V této souvislosti vyzýváme Karla Schwarzenberga, aby se jasně distancoval od premiérovy kontrasignace amnestie a podpořil všechny kroky, které povedou k objasnění okolností její přípravy a vyvození důsledků pro všechny, kdo se na její přípravě podíleli," vyzývá podporovaného kandidáta na prezidenta závěrem Strana zelených.