ATÉNY/PRAHA - Sparťané přijeli do řecké metropole s dvoubrankovým náskokem z domácího zápasu, který vyhráli v poměru 3:1. Ještě před začátkem duelu bylo jasné, že zraněného stopera Řepku nahradí rakouský mladík Hoheneder, kterého tak čekala ostrá soutěžní premiéra v rudém dresu.

Panathinaikos se podle očekávání snažil už od první minuty zatlačit na polovinu Sparty, což se mu také podařilo. Úvodní tlak vynesl domácímu týmu několik rohových kopů a standardních situací, které však sparťanská obrana přežila bez újmy. Naopak první nebezpečnou šanci si vytvořil český celek, když v 26. minutě vystřelil dělovku levačkou Patrik Berger. K jeho i sparťanské smůle však střela skončila jen několik centimetrů vedle levé tyče Panathinaikosu.

Letenský klub až příliš lacino ztrácel míče a příliš jistě nepůsobila ani hra obou jeho krajních obránců. Hlavička Moona po půl hodině hry sparťany zaskočila, zároveň však byla prvním náznakem silného tlaku řeckého týmu. O čtyři minuty později dal o sobě vědět i francouzský útočník Cissé, který si naskočil na cent Leta a gólman Sparty Blažek musel vytáhnout na poslední chvíli zázračný zákrok, aby udržel Spartě čisté konto.

Tlak Panathinaikosu ale vyvrcholil v závěru prvního poločasu, na hřišti byla vidět především souhra argentinského záložníka Leta a útočníka Cissého. Ve 42. minutě to Leto zkusil po rohovém kopu hned střelou z první, jeho pokus ještě tečoval Cissé, naštěstí pro Spartu ale střela zamířila těsně nad břevno. V poslední minutě prvního poločasu ale domácí tým udeřil ze standardní situace - stoper Sarriegi ve vzduchu lehce tečoval centr Karagunise a poslal Panathinaikos do vedení.

Sparta postrádala i po změně stran ve své hře větší klid, na což doplatila už v 54. minutě druhou brankou ve své síti. Panathinaikos dokázal potrestat chybu v rozehrávce českého mužstva, Salpingidis zatáhl míč po pravé straně a zpětným pasem našel v pokutovém území volného Katsuranise, pro kterého už nebyl problém přidat druhou branku řeckého týmu.

Panathinaikos se spokojil s dvoubrankovým vedením a jeho aktivita směrem dopředu s přibývajícími minutami značně opadala. Sparta se však do hry příliš nedostávala, v ofenzivě působila nervózně a nedokázala se prosadit ani v individuálních soubojích. Přesto mohl z ojedinělé akce minutu před koncem snížit střídající Kalouda, jenže sám před Galinovičem netrefil v dobré pozici řeckou branku.

Domácí tým ještě v 90. minutě přidal kontroverzní třetí gól, když se po tvrdém souboji s Blažkem prosadil Salpingidis. Panathinaikos tak uzavřel i letos sparťanům cestu do prestižní Ligy mistrů. Letenský klub si zahraje pouze 4. předkolo Evropské ligy.

Panathinaikos Atény - AC Sparta Praha 3:0 (1:0)

Branky: 45. Sarriegi, 54. Katsuranis, 90. Salpingidis.
Rozhodčí: Proenca - Trigo, Tomé (všichni Portugalsko).
ŽK: Sarriegi, Gabriel - Hoheneder.
První zápas 1:3, postupuje Panathinaikos.

Sestavy:
Panathinaikos Atény: Galinovič - Moon, Vyntra, Sarriegi, Spyropulos - Katsuranis, Gilberto Silva, Karagunis (78. Gabriel), Leto (74. Simao) - Cissé, Salpingidis.
AC Sparta Praha: Blažek - Kušnír, R. Hubník, Hoheneder, Pamič - Žofčák, Vacek, Hušek (79. Kalouda), Berger, Zeman (59. V. Kadlec) - Wilfried (69. Prudnikov).