Předseda KSČM uvedl, že způsob, jak se k novým volbám dojde, tedy zda-li to bude ústavním usnesením Poslanecké sněmovny nebo trojím pokusem o sestavení vlády, je otázkou zpětné vazby, kterou mají nebo nechtějí mít představitelé současné tzv. Nečasovy vlády v demisi.

„Pokud nevnímají, že jim nevěří ani deset procent občanů, je mi jich upřímně líto. A pokud si to uvědomí, pak jsem přesvědčen, že se klidně mohou připojit k těm, kteří chtějí svolat schůzi Poslanecké sněmovny a přijmout ústavní usnesení o rozpuštění dolní komory a vypsání nových voleb v předčasném termínu,“ uvedl Filip.

Předčasné volby jsou podle Filipa zárukou včasného přijetí státního rozpočtu na příští rok

„Pokud chce současná vládní koalice tři pokusy k sestavení vlády a vyslovení důvěry takové vládě, dostaneme se bezpochyby k termínu, který ohrozí sestavení státního rozpočtu, protože tato Sněmovna se k takovému rozpočtu těžko dopracuje a provizorium je pak téměř jisté. Mají-li tedy odpovědnost, tak na ústavní usnesení o rozpuštění Sněmovny přistoupí,“ míní předseda KSČM.

Samotný výběr nového premiéra považuje Filip za šťastný

„Jmenování nového premiéra vítám, protože současná vládní koalice ztratila nejprve důvěru občanů a pak i velké části parlamentu – začínala se 118 hlasy a skončila na 100 hlasech, přičemž nyní tvrdí, že má 101 hlasů a opírá svou podporu o tři poslanecké kluby. To je ale lež. Svou důvěru opírá koalice jen o dva kluby – ODS a TOP 09 – a pak velkou část nezařazených poslanců z různých politických stran s různým zaměřením,“ zdůraznil Filip závěrem.