Vážné zranění, složitá operace, francouzské hole, jejich odložení a opětovné předepsání lékaři. Také čtyři měsíce po operaci Tomáš Kraus viditelně kulhá, přesto věří v plné zotavení.

„Ta pohyblivost ještě není taková, jakou bych chtěl a při chůzi mě to trošičku bolí. Dovedu si představit, že je mi líp, ale asi to k těm těžším zraněním patří,“ přiznal na kajakářsko-biatlonovém závodě Prague Riverside Cross, kterého se, stejně jako při loňském, premiérovém ročníku, v rámci exhibice osobností sám zúčastnil.

Oproti loňsku si však polepšil. Dostal se až do finále, kde podlehl modernímu pětibojaři Davidu Svobodovi. „Loni jsem to otočil, nyní to bylo mnohem lepší. Jezdilo se mi dobře, střílel jsem dobře, ale zase jsem byl ve vodě. Po finálové jízdě už mi byla strašná kosa,“ smál se Kraus.

Jízda na kajaku zraněné noze nevadí. Stejně jako cyklistika. „Nepřeháním to, nicméně je to jediná sportovní aktivita, kterou můžu dělat v pohodě. Teď před týdnem jsem jel docela zajímavý závod, asi 130 kilometrů na horském kole, to byla dobrá výzva,“ nezapře světová skicrossová legenda závodnickou duši. „Ale doktorů jsem se samozřejmě moc neptal,“ dodal Kraus se smíchem.

O jeho návratu se rozhodne na podzim

Celé jaro přemýšlel, jestli se skicrossem neskončit. Láska k adrenalinovému lyžování je ale silnější. „Chtěl bych pokračovat. Kdyby se ukázalo, že to nejde, dost by mi to vadilo. Ale i to se může stát,“ připustil děčínský rodák. Čas na finální rozhodnutí přijde podle něj v podzimních měsících. „Stále se to lepší a já jen doufám, že to bude pokračovat a někdy v tom září už budu v pohodě a budu moct začít lyžovat. Tehdy nastane chvíle, kdy bude opravdu potřeba se rozhodnout.“

Pro letní přípravu má od doktorů zelenou. „Je tam malinký kousek, který ještě není prohojený, ale jinak už je noha stabilní a nemělo by být riziko, že se tam něco obnoví,“ těší Krause. Přesto se připravuje i na horší variantu. „Dělám i další věci. Těch aktivit mám hodně, ale nevím, co je publikovatelné. Prostě se připravuju, aby to mohlo fungovat, i když už nebudu lyžovat.“

Léto Kraus věnuje rehabilitaci, nabírání fyzičky a rodině. „Pojedeme na Gardu, pak možná s obytným autem. Loni se nám to osvědčilo, bylo to výborné.“ Pak přijde opravdové testování zraněného stehna a možná i složité rozhodování. „Uvidíme, nicméně další olympiáda už určitě ne,“ usmál se jedenačtyřicetiletý klenot světového skicrossu.