Porazí Helas Jistebník i podruhé v sezóně?

Helas Brno byl založen před více než 25 lety a v posledním desetiletí se hrdě může prohlašovat za nejlepší klub z jihomoravské metropole, ač v loňské sezóně byl ve stínu svého městského rivala Tanga. Postupoval od nejnižších soutěží, až se v roce 1995 ocitl v nově vzniklé divizi. Po dvou sezónách už bojoval ve 2. lize, ze které hned po roce postoupil mezi ligovou elitu (1. prvoligová sezóna v letech 1998-1999). Tam se rozkoukal velmi rychle. Od počátku čeřil prvoligovou vodu a patřil k obávaným soupeřům. Po 8., 7., 8., 10., 8. a 6. místě přišel soutěžní ročník 2004-2005 a zisk stříbrných medailí, kdy Helas po 2. místě po základní dlouhodobé části podlehl až ve finále mistrovské Chrudimi. V následujícím ligovém ročníku se ještě probojoval do play-off ze 6. místa, ale sezóna 2006/2007 klubu nevyšla. Po marném boji o záchranu sestoupil a navíc ho v létě 2007 opustila většina opor (převážně do konkurenčního brněnského Tanga). Vedení Helasu se však nevzdalo a vytvořilo nový, velmi kvalitní a zejména perspektivní tým, s nímž se hned po roce vrátilo do nejvyšší soutěže. Po návratu mezi elitu si hned zajistil účast v play-off, kde mu však stopku vystavila Mladá Boleslav. O rok později se celou základní část pohyboval mezi 5.-6. příčkou, tedy na místech znamenajících účast v play-off, aby v závěrečném kole podlehl na půdě pardubického Torfu a ve „finále“ pak spadl na nepostupovou 9. pozici.

Do letošní sezóny nevstoupili Brňané právě připraveni. Po jednoznačné porážce v Třinci (3:8) přišlo očekávané „školení“ na půdě mistrovské Chrudimi (1:10), jenže ani pak to zrovna slavné nebylo. Překvapivou domácí remízu s Plzní a porážku v Teplicích přerušilo upachtěné vítězství doma s Vysokým Mýtem, aby poté následovaly další porážky v Pardubicích a doma v městském derby s Tangem. V této sérii působí jednoznačně šokem následující vítězství na palubovce zručského Benaga, ale domácí remíza se Slavií srazila nabytou sebedůvěru hráčů opět na zem. Po této remíze dokázali Brňané zvítězit 3:2 na půdě Jistebníku a rázem se situace v tabulce zamotala.

Prozatím poslední výhra Brna se datuje k 26. listopadu 2010, kdy Helas před vlastními fanoušky zdolal dvanáctý Třinec 4:2. Od této chvíle však Brňané 8x v řadě prohráli a na jakýkoliv bodový zisk tak čekají už dva a půl měsíce. Tato mizerná série se stala brněnskému klubu osudnou a poslala tým do 2. ligy. Nic by na tom nezměnil ani případný zisk šesti bodů ve zbývajících dvou utkáních.

Oživí Jistebník v Brně naději na účast v play-off?

Na hostující Jistebník čeká v Brně zajímavé utkání. Hosté si dvě kola před koncem zajistili prvoligovou příslušnost pro příští sezónu a s předstihem tak splnili hlavní úkol. Před Fialkami je však výzva v podobě účasti v play-off.

Jistebničtí po sérii nezdarů, kdy mrzela především domácí porážka s pražskou Slavií, dokázali v důležitém utkání s Třincem naplno bodovat a definitivně tak odrazit atak dvojice Helas Brno - Třinec. I když o přílišném ataku se hovořit nedá, neboť Třinečtí prohráli 11 utkání v řadě a předposlední Brno je v tomto směru "lepší" pouze o tři zápasy. Jistebník si tak mohl dovolit dvě kratší série, ve kterých nebodoval a přesto se s přehledem v soutěži nakonec zachránil.

V Brně tak půjde v pátek večer pouze o jediné, a tím je případná účast Fialek v play-off. Jakákoliv ztráta znamená, že následné domácí utkání s Plzní bude posledním v letošní sezóně. Případná výhra může Jistebníku uchovat naděje na účast ve čtvtrtfinále, byť by s největší pravděpodobností narazil na suverénní tým z Chrudimi.

Stejně jako v minulém ročníku, tak i letos míří Fialky v přesposledním kole na půdu Helasu Brno a končí v domácím prostředí s týmem ze spodní části tabulky. Jak v loňském ročníku, tak i letos potřeboval k účasti v play-off plný počet bodů. Loni zvítězily Fialky v Brně 7:6 a doma se Šumperkem vysoko 7:0. Povede se Jistebníku podobný kousek také v následujících osmi dnech?

Vzájemná bilance CC Jistebník s Helasem Brno:

Historie vzájemných soubojů Jistebníku s brněnským Helasem má již 10-letou tradici. Ta byla přerušena až v sezóně 2007-2008, kdy Helas bojoval o návrat do nejvyšší soutěže ve 2. lize. Ač se brněnský celek většinou pohyboval na hranici postupu do play-off, má s Jistebníkem naprosto rovnocennou bilanci. Z 27 dosud sehraných zápasů zvítězil Helas v 9, v 9 utkáních dotáhl své snažení k remíze, Jistebník pak odešel coby vítěz rovněž v 9 zápasech. Přesto je Jistebník ve vzájemné bilanci úspěšnější, a to na celkové skóre, které hovoří v poměru 98:90 pro něj. V sérii bez porážky je na tom lépe Helas. Ten s Jistebníkem neprohrál od jara 2000 do jara 2004, tedy v 10 po sobě jdoucích zápasech. Z nich 5 vyhrál a v 5 remizoval. V play-off se oba týmy utkaly pouze 2x. V sezóně 2003-2004 postoupil do semifinále Jistebník ve třízápasové bitvě (4:7, 2:1 po prodloužení a 3:2 po penaltové exekuci), o rok později postoupil Helas do finále, když zvítězil ve dvou zápasech (3:5 a 5:7). V loňské sezóně uhrálo Brno na jistebnické půdě remízu 4:4 (branky domácího Jistebníku zaznamenali Potůček 2, Seidler a Jurč, za hosty 2 Míca a 2 Lacko – 2. gól Mícy padl v čase 39:57 z rohového kopu), v Brně pak Fialky zvítězily 7:6, když domácí Brno korigovalo výsledek 4:7 na 6:7 opět v samotném závěru (branky Jistebníku 2 Seidler, 2 Hvolka, Musial, Matěj a při power-play brankář Krayzel, za Brno 3 Semerád, 2 Dornay a poslední při power-play navýšené o přesilovku za vyloučení Hvolky Svoboda). Poslední měření sil patřilo Brňanům, kteří zvítězili na půdě Jistebníku 3:2, avšak ani tato výhra Helasu k záchraně nakonec nedopomohla.

Vzájemná střetnutí z pohledu hostujícího Jistebníku: 2:2, 7:2, 6:3, 3:5, 1:1, 4:4, 2:2, 2:3, 3:3, 0:2, 2:2, 0:2, 4:7, 2:1, 3:2, 7:5, 3:4, 3:5, 5:7, 7:4, 7:0, 6:4, 4:4, 2:2, 2:4, 4:4, 7:6, 2:3.