Jak redakci Regiony ČR informovala por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje, na místo vyjela ihned podniková jednotka hasičů a také jednotka profesionálních hasičů z Pardubic. Informována o situaci byla i česká inspekce životního prostředí. Je možné, že po výbuchu ve výrobně trhavin došlo k zasypání či zavalení osob. Při výbuchu došlo k destrukci objektu o rozměrech přibližně 10x10 m. Pohřešovány jsou čtyři osoby.

ČTĚTE TAKÉ:
21.4.2011: Hasiči i dnes zjišťují co způsobilo výbuch v Semtíně

Na místo se dostavili kynologové s atestovanými psy z Městské policie hlavního města Praha. Do vyhledávání bude nasazena i štěrbinová kamera na vyhledávání v sutinách. Hasiči provádějí ochlazování výbuchem zničeného objektu. Následný požár po výbuchu byl zlikvidován hasiči. Mimo areál podniku se nedostávají žádné jedovaté látky.

V tuto chvíli není zcela jasné, zda může dojít k dalšímu výbuchu. Vyčleněna proto byla skupina osob, která koordinuje pohyb osob v místě události a řídí i další kroky při záchranných a likvidačních pracích.

Po 11 hodině dopolední bylo prověřeno, zda je prostor bezpečný a v 11.30 hodin byli na některá místa vpuštěni psi na vyhledávání zavalených osob ze sutin.

Štěrbinová kamera je kamera na teleskopické tyči a dosáhne do vzdálenosti osmi metrů. Je napojena na šedesátimetrový kabel. Záběry kamery lze ovládat ve dvou osách a zařízení má vlastní regulovatelné osvětlení. Obraz si mohou záchranáři prohlížet buď na malé přenosné obrazovce, nebo na barevném monitoru.

Štěrbinová kamera se osvědčila třeba v roce 2004 při pátrání po lidech v sutinách zříceného domu v brněnské Tržní ulici, kde vybouchl plyn. Tehdy si ji hasiči vypůjčili stejně jako my dnes od hasičů v Praze.

Šterbinovou kamerou nebylo nic nalezeno a tak byla z místa události ve 14.15 hodin odvolána, stejně tak i speciálně vycvičení psi. V místě výbuchu je totiž vyšší koncentrace nitroglycerinu a psi se brzy této látky nadýchali a již nejsou pro dnešní den schopni dalšího vyhledávání.

Samotný nitroglycerin je pro pyrotechnické účely značně rizikový. Hlavním důvodem je velmi nízká stabilita této látky vůči vnějším vlivům, může samovolně explodovat působením i poměrně slabých mechanických i termických podnětů. Vzhledem k tomu je i samotný transport této sloučeniny poměrně nebezpečný.