Celníci objevili kontraband při běžné kontrole, kdy se jim zdálo podezřelé zavazadlo jednoho z cestujících. Látkový kufr podrobili důkladné kontrole, při které postupně nalezli celkem sedm balíčků obsahujících bílý prášek. Chemická látka při provedení detekční zkoušky pozitivně reagovala jako heroin.

Droga byla umístěna ve vícevrstvých papírových obálkách, kdy jednotlivé vrstvy papíru byly důkladně slepeny. Takto vytvořené balíčky byly zabaleny do tradičních afrických textilií a vsunuty do originálních obalů jako od výrobce. Celková hmotnost všech obálek včetně heroinu je 4019,5 gramu.

Určení vlastní hmotnosti a čistoty zajištěné drogy je předmětem další odborné expertízy. Lze však předpokládat, že se cena bude pohybovat v řádech milionů korun, neboť heroin v takovém množství a z této destinace bývá zdrojový, tedy nenaředěný. S největší pravděpodobností měla droga putovat dále do zahraničí. Cena za gram heroinu se na českém trhu pohybuje od 800 do tisíce korun.

Cizinec byl celníky zadržen a po provedení prvotních vyšetřovacích úkonů předán Policii České republiky s návrhem na sdělení obvinění.