Celkem více než 96 km komunikací (silnic), 51,5 km chodníků a 55 tisíc m2 zpevněných ploch (parkovišť) má na starosti město Rožnov pod Radhoštěm v rámci zimní údržby. „K tomuto počtu je potřeba přičíst ještě přibližně 55 běžných metrů schodů,“ řekl referent Odboru správy majetku MěÚ Rožnov p.R. Pavel Solanský, který za zimní údržbu zodpovídá.

„Na zimu jsme ovšem dobře připraveni. Kromě techniky, která je smluvně zajištěna přes rožnovské firmy, máme momentálně ve skladu navezeno 890 tun posypového materiálu. V případě potřeby můžeme tyto skladové zásoby ihned doplnit dalším materiálem. V loňském roce jsme vypotřebovali celkem 859 tun makadamu,“ doplnil Solanský s tím, že pokud dojde k větší sněhové kalamitě, bude město podobně jako v minulých letech sníh především z centra města a z křižovatek vyvážet na parkoviště u rožnovského koupaliště.

Náklady na zimní údržbu se v loňském roce vyšplhaly na 3,9 mil. korun. Pro letošní zimu je vyčleněna podobná částka. Navíc budou městu s údržbou komunikací pomáhat pracovníci v rámci veřejně prospěšných prací. Celkem se jedná o pět osob.

Strategie odklízení a posypu bude stejná jako v předchozích letech. „Pluhy budou v terénu, jakmile nasněží minimálně 5 cm nového sněhu. A sypat komunikace budeme samozřejmě ihned po sněžení, nikoliv v jeho průběhu,“ uvedla starostka Rožnova Markéta Blinková.

Město Rožnov p.R. má udělenu výjimku od Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy na provádění chemického posypu cest solením. „Toto povolení využíváme pouze omezeně na pět úseků v celkové délce cca čtyř kilometrů. Jedná se o ulice 1. máje, 5. května, Lesní, Svazarmovskou a část ulice Kulturní od OD Láz po Finanční úřad,“ uzavřel Pavel Solanský.