„Už třetím rokem bojujeme proti hazardu a jeho dopadům. Největší zlo spočívá v interaktivních terminálech, které nebyly spravovány obcemi, ale Ministerstvem financí. To je víceméně protizákonné,“ řekl na úvod semináře Babák a dodal, že cílem regulace hazardu je to, aby měl co nejmenší sociální dopady.

Regulaci hazardu vidí poslanci VV v koncentraci heren do jednoho místa

„Nejlépe do jednoho „exkluzivního“ izolovaného kasina na dobré adrese, protože sociálně slabí hráči těžko budou chtít jít po červeném koberci. V okolí by měla rovněž být policejní stanice, vstup do herny by měl být možný jen s občanským průkazem. Výsledkem by tak bylo vyloučení rizikových hráčů,“ navrhl řešení Vít Bárta, šéf Véček.

Statistiky negativních dopadů hazardu jsou skutečně alarmující

Negativně ovlivněno hazardem je až 1,5 milionů obyvatel (rodiče, partneři a děti patologických hráčů atd.). V ČR je minimálně 100 tisíc lidí závislých na hazardu. Celková ztráta pro českou společnost se dá odhadovat na 30 mld.

Bárta se chopil prezentace omluveného poslance Josefa Novotného, který měl na semináři rovněž vystoupit. „Každý Čech vsadí v průměru 11000 Kč ročně, což představuje 5% hrubé mzdy,“ odcitoval předseda VV jeden z velmi zajímavých závěrů z Novotného prezentace zaměřené na problémy mladistvých s gamblingem.

Problematika hazardu z praktické stránky

Starosta pětitisícového Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil připomněl problematiku z praktické stránky. „My nemáme ještě vydanou vyhlášku o hernách, v 21-členém zastupitelstvu se pořád pereme, chtěli bychom zorganizovat jedno centrální kasino, protože si nemůžeme dovolit ztratit plných 3,3 milionů příjmů z hazardu,“ nastínil řešení Chlumce Uchytil. Podle něj má však situace ještě další aspekt. „Pokud bychom zakázali herny úplně, přesunou se výdělky do vedlejšího města, které nulovovou toleranci nenastolí.“

S tímto řešením naopak nesouhlasí starosta Příšovic Antonín Lízner. „Příčí se mi, aby obec profitovala jakkoli z hazardu. V našem malém městě jsme kupříkladu měli sedm exekucí kvůli hazardu, pak těm lidem musíme pomáhat, a to jsou další výdaje,“ uvedl skryté dopady provozování heren.

Do debaty vstoupil poslanec Babák, který přiznal, že coby zastupitel v Blansku je ve velmi schizofrenní situaci, neboť mu „brečí“ na rameno tamní fotbalový klub, který je z příjmů z hazardu financován. „Jsem rovněž pro koncentraci na jedno „exkluzivní“ místo, aby se alespoň část prostředků do sportu vrátila.“  

S názorem Babáka však nesouhlasil Lízner. „Sportovci si podřízli Sazku sami, nevím, proč bychom to měli sanovat,“ připomněl podstatu celé problematiky financování sportu.