Merida Bike Vysočina vloni odstartovala novou tradici mezi českými cyklistickými závody horských kol.

"Pořadatelskému týmu okolo našeho historicky nejúspěšnějšího cyklisty Jána Svorady se podařilo vytvořit unikátní akci, na které se setkávají jak profesionální cyklisté absolutní světové a domácí elity, tak i amatérští jezdci, pro které je jízda na kole především formou trávení volného času," popsal akci za pořadatele Jan Skřička.

Závody začnou v sobotu ráno a pořadatelé počítají s účastí asi 13 stovek závodníků. "V rámci programu si budou moci amatéři zajet MTB marathon na čtyřicet nebo osmdesát kilometrů, stejně tak se zúčastnit i nedělního spinningového maratonu," uvedl Skřička. Návštěvníci také mohou sledovat nejlepší světové bikery, kteří budou v sobotu odpoledne závodit ve vyřazovací disciplíně sprintu a v neděli pak v olympijské disciplíně cross country.

"Největším tahákem je asi start druhého jezdce žebříčku mezinárodní federace UCI Josého Hermidy ze Španělska a osmého Švýcara Ralpha Näfa. Z nejlepších českých cyklistů se představí například cyklokrosař Zdeněk Štybar, úspěšný v loňském a předloňském Mistrovství světa, který vyhrál letošní Pražské schody. Mezi favority patří také závodník Merida týmu Christoph Soukup z Rakouska, Ital Yader Zoli a český reprezentant Jiří Friedl," prozradil Skřička. V soutěžích žen bikerek, kterých bude tradičně mnohem méně než mužů, budou hlavními ozdobami závodu Tereza Huříková a Slovenka Janka Štefková.

Diváky a sportovce ale čeká také bohatý doprovodný program. V něm například vystoupí kapely Support Lesbiens a Vypsaná Fixa, naváže na ně revivalová afterparty se skupinou MixAir. Organizáoři mysleli i na děti. Ty bude v neděli bavit Michal Nesvadba.