Do Tipsport extraligy se pro sezónu 2015/16 přihlásily týmy Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, HC Energie Karlovy Vary, HC Kometa Brno, HC Verva Litvínov, HC Oceláři Třinec, HC Olomouc, PSG Zlín, HC Sparta Praha, HC Škoda Plzeň, HC Vítkovice Steel, Mountfield HK a Piráti Chomutov.

Do první ligy ČR podaly pro sezónu 2015/16 přihlášku celky HC AZ Havířov 2010, HC Benátky nad Jizerou, HC Dukla Jihlava, HC Motor České Budějovice, HC Slavia Praha, HC Slovan Ústí nad Labem, HC Stadion Litoměřice, HC Zubr Přerov, Hokej Šumperk 2003, LHK Jestřábi Prostějov, Rytíři Kladno, SK HC Baník Most, SK Horácká Slavia Třebíč a SK Kadaň.

Extraligové kluby jsou povinny předložit do 20. června 2015 situační zprávu, přehled závazků a bankovní záruku a do 31. srpna 2015 doložit vyřešení případných závazků. V průběhu srpna proběhnou na jednotlivých zimních stadiónech kontroly ředitele soutěže.

V případě prvoligových klubů je termín pro předložení požadovaných dokumentů 10. června 2015. Licenční řízení bude uzavřeno rozhodnutím výkonného výboru ČSLH, který na základě splnění licenčních podmínek schválí účastníky obou soutěží.