Děj Neveuxovy hry se odehrává roku 1910 v ruské gubernii. Za samolibým prokurátorem přichází čtveřice nešťastníků, aby ze svého údělu obvinili samotného Boha.

Důvod má každý zcela jiný. Jeden z nich žil dvacet let v bídě, hladověl a teď vyhrál v loterii milión rublů a je z toho nešťastný. Mladí milující se manželé byli na dva roky odloučeni. Když se znovu sešli, zjistili, že přítomnost neodpovídá jejich vzpomínkám, že jsou si cizí. Bohu přitom přísahali, že si zůstanou věrní až do smrti. Majitel pojišťovací kanceláře zase obviňuje Boha, že ho stvořil jako ješitného pokrytce s vyprahlým srdcem.

„Zaujala mě myšlenka, že se tu trápí a mají problémy bohatí, nasycení lidé. Hra je označovaná jako fraška, ale není to žádný bulvární humor, spíše filozofická komedie,“ uvedl slovenský režisér Ján Sládeček.

Inscenace Žaloba proti neznámému měla premiéru 24. února letošního roku, Moravské divadlo Olomouc přitom Neveuxovu hru uvedlo jako vůbec první v České republice. Hlavní role ztvárnili Josef Bartoň, Lenka Kočišová, Vojtěch Lipina, Vendula Fialová, Jaroslav Krejčí a Václav Bahník.