„Buď se budou pánové chovat jako politici, kteří mají strach z toho, že si pro ně přijde policie a budou si šetřit svůj poslanecký mandát, nebo se budou chovat jako státníci a uvědomí si, že jim nevěří devadesát procent národa a skutečně dovolí občanům, aby znovu rozhodli,“ uvedl předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip v úterních Událostech, komentářích České televize. „Současná vládní koalice nemá legitimitu, kterou ztratila ve chvíli, kdy se rozpadly Věci veřejné,“ zdůraznil.

Olej do ohně přiléval v diskusi zejména ministr financí Miroslav Kalousek

Ten označil rozhodnutí prezidenta Zemana jmenovat premiérem Jiřího Rusnoka, aniž by se na tom dohodla většina v poslanecké sněmovně, bezprecedentním krokem s tím, že veškerá moc pochází právě z dolní parlamentní komory. Vojtěch Filip však tuto Kalouskovu poznámku rázně smetl ze stolu: „Suverénem není poslanecká sněmovna, ale občan a teprve od něj se odvíjí suverenita parlamentu.“

Vášně vyvolala i deklarovaná podpora 101 poslance ve prospěch současné vládní koalice a výrok poslankyně Karolíny Peak o tzv. bianco šeku

„Proč hovoří Karolina Peak o bianco šeku? Co to je šek? Bianco šek je platební dokument. Ptám se, co tam na tom dokumentu chybělo? Datum, cena…,“ zeptal se Filip.

„Kvičíte, že vás zbavil někdo moci. Po třech letech jste udělali takové dluhy a takovou ostudu České republice v zahraničí a teď si ještě troufáte říct, ‚my budeme vládnout, my máme 101 podpisů‘. Kolik stály ty podpisy? Kolik lidí ještě zavřou?! Vaše neschopnost řídit tuto zemi se jasně prokázala a občané vám už nevěří,“ řekl bez obalu předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.