Celkem bylo vyhlášeno deset kategorií. Cenu nejlepším krajánkům Jablonecka předával hejtman LK Stanislav Eichler. Vítězku – oštěpařku Barboru Špotákovou, zastupoval její otec, neboť Barbora nabírala v Itálii síly na letošní atletickou sezónu. Mezi dalšími předávajícími byl i radní pro ekonomiku LK Zdeněk Bursa. Anketa o Nejlepšího sportovce Libereckého kraje 2009 bude zakončena vyhlášením krajského kola soutěže 29. března od 19 hpodin v Divadle F. X. Šaqlydy v Liberci.

Dvakrát nejlepší byl Lukáš Bauer

Nejlepším sportovcem Jablonecka za rok 2009 se stal běžec na lyžích Lukáš Bauer (SKP Jablonec), který měl loni velice úspěšnou sezónu. Vybojoval stříbro na světovém šampionátu v Liberci na trati 15 km klasicky, další úspěchy přidal v závodech Světového poháru, byl suverénem na mistrovství České republiky a zaslouženě tak nejprestižnější kategorii naší ankety vyhrál.

Všechny tyto triumfy jednoho z nejlepších lyžařů na světě a naší velké naděje na medailový zisk na ZOH ve Vancouveru ocenili i čtenáři Jabloneckého Deníku, kteří mu poslali nejvíce hlasů a Lukáš Bauer tak získal i titul Sportovní hvězda Deníku. Obě ceny včera za našeho úspěšného olympionika, který je v plné přípravě na Vancouver a galavečera se zúčastnit nemohl, stejně jako celá řada dalších „zimních“ sportovců, přebíral jeho tchán Jaroslav Balatka.

V kategorii mládeže je nejlepší sportovkyní uplynulého roku Petra Kuříková (LIAZ, Bižuterie Jablonec), která v uplynulém roce získala tituly mistryně republiky v atletice a duatlonu, vyhrála i Český pohár v triatlonu.

Ocenění fotbalistů

Pro ocenění v kategorii družstev dospělých si včera večer přišli fotbalisté FK Baumit Jablonec, kteří po podzimu Gambrinus ligy patří mezi adepty na mistrovský titul za sezónu 2009 - 2010. Mezi mládeží se pak stejného ocenění dočkali členové C dorostu stejného fotbalového oddílu - v polovině soutěže jsou v čele tabulky.

Do Síně slávy byl uveden excelentní fotbalový záložník šedesátých let Miroslav Horčičko z Jablonce nad Nisou a ocenění za mimořádný sportovní výkon patřilo musherce Janě Henychové z Horního Maxova. Ta jako první žena dokončila extrémní závod psích spřežení v Norsku – trasu 1060 kilometrů absolvovala za osm dní, šestnáct hodin a osm minut a v současnosti se na severu opět na tento nejtěžší závod na světě připravuje.

Cenu pro nejlepšího trenéra roku převzal kouč jabloneckých fotbalistů a reprezentační asistent František Komňacký. Mezi handicapovanými sportovci byla jedničkou za rok 2009 cyklistická mistryně republiky Lenka Alblová z Handi Tanvald. Fotbalistu Adama Hlouška a lyžaře Stanislava Řezáče v kategorii sportovců, kteří v současnosti už hájí barvy jiných oddílů mimo Liberecký kraj, porazila oštěpařka Barbora Špotáková.