Před dvěma měsíci se uskutečnila v Monte Carlu rallye „nových energií“. Byl to již její 14. ročník a počet 113 posádek by jí mohl závidět každý pořadatel motoristické akce. Bohatá mezinárodní účast nenechala nikoho na pochybách o vážnosti zájmu, s jakým se problematice snižování emisí pomocí hybridních a alternativních pohonů nebo elektromobilů věnují ve světě.

V podobném duchu se rozhodli jít pořadatelé Rallye Český Krumlov z ČK motorsportu a již vloni uspořádali v rámci tradiční dvoudenní soutěže speciální program s názvem 1. Rallye Český Krumlov Electric and New Energies 2012.

Desítka vozidel, mezi nimi VW Passat CNG na stlačený zemní plyn, hybridní Toyota Prius druhé generace, elegantní Citroën DS5 Hybrid4, dále dva hybridní Peugeoty 3008 a 508, nejprodávanější elektromobil na českém trhu Smart Electric Drive nebo městský Peugeot iOn, se prezentovala na českobudějovickém Výstavišti.

Druhý den se pak k této skupině přidal plně elektrický Superb z brněnské VUT, který s ostatními vyjel v Jelení zahradě pod českokrumlovským zámkem před stovkami diváků na stejnou rampu, na níž byli později slavnostně dekorováni vítězové rallye.

Letošní druhý ročník dostal do vínku zkušenosti pořadatelů z monacké soutěže, a tak účastníky před vlastní rallye čeká hvězdicová jízda ze tří míst. Startovat se bude v pátek 24. května v 11.30 hodin od táborské průmyslovky, která je spolupořadatelem 2. New Energies Rallye Český Krumlov 2013. Ve stejný čas vyrazí směrem na českobudějovické Výstaviště první vůz z Jindřichova Hradce a také z hornorakouského Freistadtu.

Vzdálenost ze všech míst startu hvězdicové jízdy je srovnatelná - do 80 kilometrů. To byla důležitá podmínka, aby i elektromobily bezpečně dorazily na jedno nabití do Českých Budějovic a ještě se mohly zúčastnit následujícího testu pravidelnosti na okruhu vymezeném uvnitř výstaviště, kde pak budou až do konce pátečního programu vystaveny v blízkosti pavilonu Z.

V sobotu 25. května čeká na účastníky 2. New Energies Rallye Český Krumlov dopolední start do druhé etapy. Ta je zavede z českobudějovického Výstaviště směrem na Svatý Jan nad Malší, kde je pro ně připravena další zkouška pravidelnosti, následuje přibližně hodinová zastávka v Kaplici na náměstí a poté přesun k lipenské přehradě.

Také zde projedou po uzavřeném úseku s cílem co nejméně se odchýlit od stanoveného jízdního průměru. V cíli sobotní etapy v Českém Krumlově se první z nich objeví kolem 15. hodiny.

Závěr rallye bude tradičně patřit atraktivnímu slavnostnímu vyhlášení výsledků v Jelení zahradě, k němuž neodmyslitelně patří bohatý doprovodný program a představení každé ze zúčastněných posádek na pódiu.