Náklady na školáka rok od roku rostou. Zatímco před pěti lety činily průměrně 2 500 Kč na jednoho školáka, loni to bylo 8 400 Kč. A letos by mělo opět dojít k jejich navýšení. Může za to růst cen školních pomůcek, ale také propojování výuky a technologií.

Často se tak nejedná už pouze o nákup aktovky, sešitů, psacích potřeb apod.! Ale také počítačů, notebooků, tabletů či nejrůznějších vzdělávacích programů, čímž se celkové náklady mnohonásobně navýší. Další tisíce poté rodiče utratí za stravování svých dětí ve školní jídelně, příspěvek na SRPŠ, družinu, pobyty v přírodě, lyžařské kurzy či mimoškolní aktivity.

KRUK: 8 % lidí se zadluží za účelem nákupu školní výbavy

Problémem při financování aktivit dětí mohou být i emoce. Pokud dítěti bude ve výbavě něco chybět, nebo to bude viditelně nízké kvality, může se poté stát středem posměchu. Toho jsou si rodiče do určité míry vědomi.

Rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší a jsou schopni se kvůli zajištění kvalitní školní výbavy i zadlužit. To potvrzují také interní statistiky společnosti KRUK, podle nichž se až 8 % lidí zadluží za účelem nákupu školní výbavy pro svého potomka, 5,5 % z nich pak vypůjčené peníze použije na nákup elektronického vybavení.

„Každý z nás chce pro svá dítka jen to nejlepší a jsme schopni se kvůli tomu i zadlužit. Často si nicméně neuvědomujeme, jak veliké finanční potíže mohou tyto dluhy způsobit. Důvodem neschopnosti splácet mohou být vysoké úroky, nedostatečné finanční prostředky z důvodu výpadku příjmu, a nebo roztočení tzv. dluhové spirály,“ uvedla Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.

Odkládejte si peníze bokem během celého roku

Rodiče by si nejdříve měli uvědomit, kolik vlastně mají dostupných finančních prostředků na nákup školní výbavy pro své děti a této částky se držet. Mohou tak učinit například sestavením domácího rozpočtu.

Určitou možnost představuje také pravidelné odkládání peněz bokem během celého roku, které zajistí, že rodiče nepocítí úbytek financí tak tvrdě. Výhodou mohou být i reklamní letáky, díky kterým lze zakoupit stejný produkt za nižší cenu a tím ušetřit.