"V cíli jsme se radovali ze všech nejvíc. Skoro jsme museli zmást diváky, jak jsme si to užívali. Zlatí Bělorusové se nikdy neradují, stříbrné Slováky už medaile taky trochu znudily," popsal první minuty po zisku medaile v německém Brandenburgu Ondřej Horský. "Nakročili jsme dobře, pokusíme se to udržet," dodal háček posádky, jejíž úspěch je o to cennější, že se jedná o olympijskou trať 1000 metrů, kde se tradičně schází velká konkurence.

Náhoda dala čtveřici dohromady v minulé sezoně. "Byli jsme naštvaní z dosavadního průběhu sezony. Jarní evropský šampionát byl současně donominací na olympiádu v Pekingu, kam kanoistické velmoci poslaly to nejlepší, co měly," vysvětlil Jan Souček. "Závody to byly hodně tvrdé a my jsme se nechytali. Na olympiádu jsme se nedostali a všichni jsme přemýšleli, co dál," popsal situaci, kdy jezdil na deblkajaku s Janem Andrlíkem, zatímco Ondřej Horský a Jan Štěrba zkoušeli štěstí na singlkajacích.

Čtyři zklamaní kajakáři se nakonec rozhodli, že utvoří silný oddílový čtyřkajak pro republikový šampionát. "Zjistili jsme, že nám to sedí dobře, ten mistrovský titul jsme pro Duklu získali a řekli si, že to spolu zkusíme i dál," dodal Jan Štěrba. "A z té nepodařené sezony se teď podařila tahle medaile," dodal Štěrba, který spolu s Horským závodí i na deblkajaku a z úvodního letošního závodu Světového poháru v Račicích si spolu přivezli druhé místo.

Tři Janové v posádce dostali přezdívky, aby se to nepletlo. Štěrba je Tonda, Tony nebo Antoš, Andrlík je Andy a Souček je Součíno. "Tomu jedinému občas řeknu křestním jménem, jinak mám problém si vzpomenout, jak se vlastně kluci jmenují," směje se Ondřej Horský, nepsaný vůdce posádky. "Ondra z nás jezdí nejlíp individuálně, bereme ho jako nejdůležitějšího člena," prozradil Souček. "Když si Ondra věří, je to většinou dobré. On o sobě tvrdí, že je pesimista, ale není to tak zlé. Pravda ale je, že dokáže nejvíc naštvat zbytek posádky. Ale Tonda Štěrba to zase uklidní," dodal Souček. "Tonda je takový náš analytik," říká Horský. "Bere všechno s rozumem, zhodnotí, co jak bude, jak kdo pojede, má to všechno srovnané."

Posádka by teď chtěla dokázat svou příslušnost k evropské elitě i na mistrovství světa v kanadském Darmouthu, kde se budou chtít prosadit i v Brandenburgu zlatí Bělorusové a stříbrní Slováci. "Do povědomí běloruských hvězd se všichni čtyři propracováváme už takových pět let. Po dvou letech nám tu a tam pokývli hlavou. Teď po Brandenburgu už dokonce prohodí pár slov," smál se Souček.