„Sraz všech účastníků odemykání je u nového nástupního místa pro vodáky o půl čtvrté odpoledne. Na vodu vyrazí první lodě o půl hodin později. Čeká nás asi dvouhodinová plavba dlouhá devět kilometrů nejkrásnějším úsekem Odry přes chráněné meandry. Kdo by otevírání nestihl, může si je projet vždy o víkendu až do září. Poslední červnový víkend totiž opět otevíráme ve Starém Bohumíně pro veřejnost městskou půjčovnu lodí,“ uvedla za organizátory Miroslava Šmídová z organizačního odboru bohumínské radnice. Zároveň dodala, že pokud bude průtok v Odře vyšší než 60 m³/s, slavnostní odemykání se ruší.

Cíl vodácké akce je za soutokem Odry s Olší za mostem v polském Zabelkowě. Tady bude na vodáky čekat tradiční občerstvení. Slavnostní odemykání mohou zájemci absolvovat jak na vlastních lodích, tak na lodích z městské půjčovny. Půjčovné za loď se neplatí, nutné je ale uhradit dopravu za loď, kterou zajišťují dobrovolní hasiči. Ta u kánoe pro dvě osoby vychází na 100 korun a u raftu pro čtyři lidi na 200 korun. Zdarma město půjčuje lodě spolu s pádly, záchrannými vestami, lodními vaky a házecími pytlíky.

Městská půjčovna lodí se pro vodáky otevře v sobotu 29. června ve Starém Bohumíně. Ta bude kromě termínů hromadných akcí fungovat každý víkend a ve svátky až do konce září. Podmínkou je, že průtok v Odře nesmí být vyšší než 60 m³/s. V opačném případě je totiž sjezd Odry životu nebezpečný, a lodě proto není možné zapůjčit. „V půjčovně vodákům nabízíme osm plastových dvoumístných kánoí, dvě nafukovací kánoe „Pálavy“ pro dvě až tři osoby, dvě plastové třímístné kánoe a tři čtyřmístné rafty. Lodě jsme pojmenovali podle živočichů, kteří v okolí řeky žijí či žili. Opět budou probíhat jak dopolední, tak odpolední sjezdy. Dopolední sjezd startuje od starého hraničního mostu ve Starém Bohumíně v 9 a odpolední ve 14 hodin,“ doplnila Miroslava Šmídová s tím, že uzamykání řeky Odry pro letošní sezónu plánuje radnice na sobotu 5. října.

Půjčování lodí zajišťují dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. Pro rezervaci lodi volejte na číslo velitele jednotky Jana Hanuska - 731 130 686. Mimo víkendy a svátky je možné využít půjčovnu lodí po předchozí dohodě a za podmínky, že na Odru vypluje alespoň šest lodí.