Návrat kříže umožnilo získání pozemku do majetku města. „Bylo to přání radnice i obyvatel, ale dlouho jsme nemohli vyhovět. Křížek sem přirozeně patří, doplňuje atmosféru místa. Jsem rád, že se to nakonec povedlo“, uvedl náměstek primátor Petr Pospíchal s tím, že by se u opraveného kříže měly objevit ještě i lavičky.

„Kříž není veden v seznamu kulturních památek, jedná se však o významnou topografickou památku v pohledově výjimečné poloze na místě středověkého popraviště,“ doplnil Ondřej Stránský z odboru správy realit, který akci zajišťoval. Práce provedl restaurátor Otakar Marcin ml., celkové náklady byly cca 180 tisíc korun. Renovace se týkala i soklu, na kterém je původní německý text „Bože, zachovej město Jihlavu“.

Vrch Větrník, obyvateli častěji označovaný jako Skalka, je oblíbeným cílem vycházek s pěkným výhledem na město a okolí. V minulosti to však byla pro některé nešťastníky poslední vyhlídka, kterou v životě měli, neboť Větrník byl popravčím vrchem, kde stála šibenice a stínaly se hlavy. V této době se na kopci odehrávají podstatně příjemnější události, svahy kopce ožívají především na podzim při pouštění draků a v zimě při lyžování.

Před rokem radnice v lokalitě Skalka opravila ještě jiné dvě památky - studánku a sochu.