AKTUALIZOVÁNO - PRAHA - Akce začala se zhruba půlhodinovým zpožděním před půl sedmou večer. Převážně mladí lidé protestovali hlavně proti zákazu zahalování tváří na demonstracích. Někteří z přítomných si na protest symbolicky nasadili bílé karnevalové masky, většina z nich je neměla na obličeji, ale na temeni hlavy. "Schválená novela shromažďovacího zákona prodlužuje dobu nutnou k nahlášení shromáždění a zakazuje maskování na demonstracích. Pro některé skupiny - např. nemocné schizofrenií - to znamená, že nemohou veřejně zastupovat své zájmy, aniž by se vystavili problémům v práci nebo despektu okolí," uvedli organizátoři protestu na internetových stránkách.

Před 19. hodinou zazněl krátký proslov zaměřený proti shromažďovacímu zákonu a hlavně na podporu squatterů, kteří byli zadržení v neděli na pražském Albertově. Protestující přišel podpořit i mladý politik Strany zelených Matěj Stropnický. Na celou úterní akci dohlížela přímo na Palackého náměstí necelá dvacítka policistů.

Demonstrace v poklidu skončila krátce po osmé hodině večerní a někteří příznivci alternativní kultury se údajně chtějí přesunout do některého z klubů v pražských Holešovicích.

Týden nepřizpůsobivosti začal v sobotu předem avizovaným obsazením nového squatu - bývalé ubytovny na rohu pražských ulic Na Slupi a Apolinářské. Proti squatterům i jejich příznivcům následně zasáhla policie a desítky jich zadržela. V pondělí a úterý pak bylo 23 zadržených a obviněných lidí odsouzeno ve zkráceném řízení k podmíněným trestům nebo desítkám hodin veřejně prospěšných prací.

Program Týdne nepřizpůsobivosti by měl skončit v sobotu 19. září, kdy vyvrcholí karnevalem. V programu jsou koncerty, filmy a veřejné debaty, na pátek pořadatelé slibují squatterskou "bojovku" v pražské Stromovce.