Patříte-li mezi milovníky historie a obdivovatele hradu Špilberk, máte v období od září do prosince letošního roku nevídanou možnost stát se účastníkem nových tematických prohlídek, jež vám poodhalí nejrůznější zákoutí tohoto hradu.

Těšit se můžete na tři nové typy prohlídek, které jsou zaměřeny na zcela jiné části pevnosti a daný výklad pokrývá i odlišný kus historie. Témata jsou tedy více než zajímavá.

  • Špilberské večerní rozhledny
  • Večerní Špilberk – barokní pevnost a proslulý žalář
  • Špilberk odkrývá svá tajemství

Špilberské večerní rozhledny

Již samotný název této prohlídky do značné míry napovídá, že vám budou předkládány bohaté a daleké výhledy z hradu Špilberk. Prohlédnete si tak východní, jižní i západní terasy, odkud se vám dostane náležitého rozhledu. Chybět nebude ani návštěva vyhlídkové věže, která se tyčí ve výšce 350 metrů nad mořem.

Přínosný výklad se tak pojí s dechberoucím výhledem po širém okolí.

Večerní Špilberk – barokní pevnost a proslulý žalář

Každý obdivovatel historie tohoto hradu jistě moc dobře ví, že před současnou podobou sloužil objekt také jako pevnost a žalář. A právě tato prostředí se stanou tématem další špilberské prohlídky. Okusíte tajemnost podzemních chodeb v Jihozápadním bastionu a podíváte se do žaláře josefínské doby.

Prohlídka je zaměřena především na novověkou historii a v rámci navštívených částí hradu nebudete ochuzeni ani o kvalitní opevnění, úkryty nebo kasematy.

Špilberk odkrývá svá tajemství

Třetí, před nedávnou dobou otevřenou, prohlídku můžete absolvovat jako denní. Je tak přístupna naprosto všem, kdo není pohybově jakkoliv omezován.

V rámci tohoto putování budete zavedeni do nejodlehlejších částí hradu, které byly ještě do nedávné doby veřejnosti nepřístupny. Okusíte pohled na Královskou kapli, sklepní prostory ze 13. století, salonek s překrásným výhledem, poddůstojnické jídelny, umývárnu mužstva a mnohé další. Obsahově bohatá prohlídka, která přijde k chuti každému milovníku historie a především hradu Špilberk.

Kromě této denní prohlídky lze využít také stálou expozici barokního pevnostního stavitelství, která nese název Kasematy.

Navštivte hrad Špilberk za jedinečné ceny

Rozhodnete-li se vyrazit na rodinný výlet na hrad Špilberk, připravte se na prohlídky v trvání od 40 do 90 minut, jejichž cena započíná na částce 90,- Kč a končí na 150,- Kč za dospělou osobu. Děti do 6 let mají samozřejmě náležitou slevu.

Výjimečnost těchto prohlídek spočívá také v maximálním počtu lidí na prohlídce, který se liší v rámci dané prohlídky od 25 do 40 účastníků. Dopřejte si výklad a expozice, na které dozajista nezapomenete.

Více informací na: http://www.spilberk.cz/