„Vzhledem k neustávajícím diskusím ohledně hospodaření organizačního výboru bychom rádi věděli, na co se peníze použily,“ přiblížil Půta.

Zastupitelé kraje rozhodli o poskytnutí 15 milionů korun na doprovodný program teprve v průběhu šampionátu. Už tehdy její poskytnutí Starostové kritizovali. Vadilo jim především, že se dotace použije na komerční program.

Náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl (ČSSD) v úterý uvedl, že vyúčtování dotace již existuje. „Zatím máme jen jeden exemplář a nemohu ho dát z ruky. Do příštího jednání ale poskytneme potřebné údaje,“ slíbil zastupitelům.

Podle vedoucího oddělení mládeže, sportu a zaměstnanosti Libereckého úřadu Tomáše Pokorného museli původní vyúčtování dotace organizátorům lyžařského šampionátu vrátit. „Některé vyúčtované aktivity nepatřily do doprovodných programů. Vyzvali jsme je k opravě, a doplněné vyúčtování již bylo v pořádku,“ popsal pro agenturu Mediafax Pokorný.

Z dotace od kraje organizátoři použili nejvíce peněz, zhruba 13 milionů korun, na slavnostní zahájení a pronájem obřích obrazovek umístěné v centru města a v lyžařských areálech.

MS v Liberci se uskutečnilo ve 2. polovině února v Liberci. Z pohledu sportovního se jednalo o vydařenou akci, kdy závody vidělo přes 170 tisíc., což je druhá nejvyšší návštěvnost z posledních čtyř mistrovství.

Organizační výbor ale čelí kritice kvůli hospodaření. Podle posledních údajů je v minusu přesahujícího 80 milionů korun. U likvidátora sdružení se zatím přihlásilo 52 věřitelů, kteří si nárokují 70 milionů korun. Kvůli nezaplaceným fakturám čelí sdružení také 17 žalobám. Firmy požadují 27 milionů korun. Žalobu ale zatím nepodal největší věřitel - liberecký dopravní podnik, jemuž organizační výbor dluží 20 milionů korun.