Autorem komentáře je Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším on-line prodejcem zájezdů na českém trhu.

Přestože jsme denně zahlcováni zprávami o strachu Evropanů z cestování, a to zejména do arabských zemí, statistiky tyto informace nepotvrzují.

Překvapivě se ukázalo, že jsme v uplynulém měsíci nezaznamenali ze strany zákazníků menší zájem například o cesty do Egypta. Letos v listopadu si zájezd do Egypta u cestovní agentury Invia objednalo 787 zákazníků, což je pouze o dva méně než v loňském roce.

Turisté se Egypta nevzdají. Je levný a blízko

Egypt aktuálně představuje nejdostupnější destinaci s možností koupání ve vyhřátém moři, a to jak z finančního hlediska, tak z pohledu snadné dopravy. Lidé se tak mohou zajet ohřát a opálit za ceny nesrovnatelně nižší, než jsou ceny zájezdů do jiných exotických destinací.

Pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu s all inclusive pořídí za necelých 9 000 Kč. V průměru pak podle statistik cestovní agentury Invia utráceli čeští turisté v listopadu za dovolenou v Egyptě 15 287 Kč za osobu, což je o 261 Kč méně než loni.

Turisté se při cestě do Egypta bezpečnostní situace neobávají. Cestovatelé se shodují, že oblíbená letoviska Hurghada a Marsa Alam jsou dostatečně vzdálená od Sinaje, a navíc v nich panuje úplný klid. Nenechají se tak odradit od zážitků ze zimní dovolené.

Čechy v zimě lákají Kanárské ostrovy i Dubaj

Během zimních měsícíců se Češi mimo Egypta zajímají také o další exotické destinace. Populární jsou dovolené na Kanárských ostrovech. Na některé termíny dokonce poptávka převyšuje nabídku a kapacity jsou již vyprodané.

Oblíbené jsou rovněž pobyty na Kapverdských ostrovech nebo ve Spojených arabských emirátech. Dubaj si Češi oblíbili také pro kratší dovolené na prodloužený víkend, odpočinek na pláži spojují s atraktivními nákupy. Egypt však stále zůstává na špici popularity díky výrazně nižším cenám.

Lidé chtějí cestovat, zájem o sváteční pobyty roste

V tuto chvíli lidé navíc zvažují své vánoční a silvestrovské plány. Ani v tomto případě se nenechávají od cestování odstrašit. Zájem o zájezdy na Silvestra totiž letos vzrostl o 22 % oproti loňsku.

Poptávka po pobytech přes Štědrý den dokonce narostla ještě strměji, a to o 33 %, jak ukazují statistiky cestovní agentury Invia. Lidé se tudíž stále častěji nechtějí držet doma.

Statistická data nám jen potvrzují to, s čím se v posledních dnech neustále setkáváme ze strany našich přátel, blízkých, ale i z příběhů neznámých osob. A sice s obrovskou chutí do života, prožívání nových zážitků a objevování nového a nepoznaného.