Cvičný požár zpozorovala učitelka oddělení, která toto ihned oznámila ředitelce mateřské školy. Událost byla dále nahlášena na Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje. Mateřská škola v Chrudimi je rozdělena do šesti oddělení po dvaceti dětech a vždy jednom dospělém.

„Před příjezdem jednotek hasičů byla provedena evakuace dětí, přesto se uvnitř školky „zapomnělo“ šest dětí a dokonce uvnitř objektu zůstala i jedna dospělá osoba,“ popsala situaci Vendula Horáková, tisková mluvčí hasičů Pardubického kraje.

Úkolem hasičů bylo všechny osoby nalézt a požár včas uhasit. Po příjezdu hasičů na místo byla provedena kontrola počtu evakuovaných osob podle třídních knih a ihned byly stanoveny průzkumné skupiny k prohledání objektu a k likvidaci požáru. Na místě zasahovala nejen profesionální, ale i dobrovolná jednotka hasičů z Chrudimi a Slatiňan.

„Průzkumná skupina po několika minutách nalezla ztracené děti i učitelku. Ta se nadýchala jedovatých zplodin hoření. Děti byly vyvedeny ven z objektu a učitelka byla vynesena na nosítkách. Poskytnuta jí byla okamžitě kyslíková terapie. Další skupina hasičů zlikvidovala požár,“ dodala Horáková.

Poté si hasiči s dětmi na zahradě školy krátce povídali o mimořádných událostech a jak se správně zachovat v určitých nebezpečných situacích. Od hasičů dostali děti omalovánky, záložky, tužky, pexesa, ale také plyšového maskota hasičů Pardubického kraje dráčka Ohniváčka.