„Honorárním konzulem Litvy v Liberci se stane Saulius Bazevičius, který v tuzemsku podniká už mnoho let a hovoří plynně česky. Otevřeme na podzim tohoto roku a sídlit budeme ve vilce na ulici U Nisy poblíž Centra Babylon,“ prozradil J. E. Aurimas Taurantas s tím, že to bude po Brnu teprve druhý konzulát v ČR.

Hejtman tuto iniciativu přivítal, neboť podle něj spolupráce se zemí, která se dokázala rychle vypořádat s hospodářskou recesí, může mít přínos pro obě strany. „Zatímco náš kraj je hodně orientován na automobilový průmysl, litevské hospodářství je hodně diverzifikováno. Z toho bychom se mohli poučit a najít cesty ke spolupráci, neboť krize ve výrobě automobilů může být nejen pro náš kraj hodně nebezpečná,“ řekl mimo jiné hejtman.

Setkání se rovněž zúčastnil předseda Krajské hospodářské komory LK Vladimír Opatrný a člen KHK LK Roman Weber. Předseda upozornil na 500 firem, které jsou v hospodářské komoře kraje registrovány. „V době, kdy Litva převezme předsednictví Evropské unie, můžeme připravit prezentaci českých firem pro litevské podnikatele, a naopak je prezentovat možnosti podnikání v Litvě,“ zdůraznil Vladimír Oparný.

Na závěr návštěvy se J. E. Aurimas Taurantas zapsal do pamětní knihy Libereckého kraje - litevsky. Nastávající honorární konzul Saulius Bazevičius pak krásné přání přeložil do češtiny.