„Nová expozice představuje kajutu Titanicu. Nejedná se ale o klasickou prohlídku kajuty potopené lodi. Celá kajuta je nakloněna v úhlu dvaceti pěti stupňů a na lidské smysly opravdu působí dojmem potápějící se lodi. Překvapilo mě, jak silně to člověka táhne dolů, máte tendenci se naklánět spolu s kajutou. Přestože se vevnitř nic nehýbe, máte pocit, jako by se všechno houpalo,“ přiblížila prohlídku nové expozice Lidie Vajnerová s tím, že návštěvníci mají možnost prohlédnout si novou expozici včetně celého iQparku každý den od 10 hodin.

Dle Lubomíra Jiruše a Pavla Coufala, tvůrců expozice, stojí za jejím zrodem letošní nehoda zámořské lodi Concordia a také samozřejmě stoleté výročí potopení skutečného Titaniku. „V iQparku se vždy snažíme návštěvníkům zprostředkovat reálné zážitky, rozhodli jsme se proto vytvořit model nakloněné kajuty, která simuluje efekt působení sil, když voda stahuje loď ke dnu. Kajuta ústí do stísněného podpalubí a zároveň umožňuje únik z lodi na širé moře,“ přibližuje podobu libereckého Titaniku Martina Motshagen, obchodní manažerka projektu iQLANDIA.

„Lidské tělo je vybaveno velmi citlivým aparátem pro vnímání rovnováhy. Stejně jako ostatní smysly, i smysl pro rovnováhu je možné obelstít a tohoto jevu je využito i v našem Titaniku. Pohyb po nakloněné rovině v otevřeném prostoru není matoucí, ale doplníte-li svislé stěny a vodorovně umístěné poličky a ostatní nábytek, dostává mozek rozporuplné informace a tělo každého z nás se s tím vyrovnává po svém,“ vysvětluje nezvyklý efekt expozice na naše smysly Martina Motshagen. Na návštěvníky čeká i krátký film o hledání a zkoumání potopeného vraku slavné lodi nebo balónek, který se kutálí do kopce. Lákadlem jsou i snímky ze speciální kamery, na kterých se lidé uvidí ve zdánlivě neuskutečnitelné poloze.

V rámci slavnostního otevření nové expozice představila Lidie Vajnerová novou publikaci - Sborník pokusů a aktivit ze vzdělávací oblasti „Člověk a příroda“, pomocí něhož můžou učitelé ozvláštnit školní výuku.

„Tyto aktivity mají obrovský ohlas. Denně iQpark navštěvují žáci základních i středních škol, máme také spoustu pozitivních zpětných vazeb ze stran učitelů. Těší mě, že iQpark spojuje příjemné s užitečným a doufám, že děti i mládež inspiruje ke studiu technických oborů,“ uzavírá Lidie Vajnerová, předsedkyně správní rady Nadace Škola Hrou, která iQpark podporuje.