Mountfield HK
51.kolo
Bílí Tygři Liberec
Mountfield HK
3 : 4
SN
(1:1, 1:2, 1:0, 0:0)
Bílí Tygři Liberec
Branky a nahrávky:
18. Mertl (Šimánek, Kudrna), 26. Jank (Šimánek, Kudrna), 60. Šimánek (Kudrna, Mertl).
7. Urban, 23. Nedvěd (Zacha, Čakajík), 36. Jass (Bulíř), rozh. náj. Filippi.
Rozhodčí: Šindler, Čech - Kajínek, Hejl. Vyloučení: 2:3, využití: 0:0, v oslabení: 0:0. Diváci: 4 237.
Sestavy:
Kacetl – Harant, Čáp, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Jank, Prokop – Kudrna, Mertl, Šimánek – Dej, Tvrdík, Pospíšil – Škoda, Červený, Podlešák – Švihálek, Knotek, Květoň.
Lašák – Hunkes, Vitásek, Gregořek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Derner – Vampola, Nedvěd, Filippi – Bartek, Urban, Vlach – Jass, Bulík, Valský – Zacha, Kica.

Pikantní příchuť měl úterní souboj pro Tomáše Pospíšila. Ještě donedávna liberecký útočník už teď reprezentuje hradecký hokej a proti svému bývalému zaměstnavateli nastoupil vůbec poprvé. Právě on měl první velkou příležitost zápasu, hned ve druhé minutě ho z rohu parádně našel Červený, ale Pospíšil nedokázal prudký puk poslat mezi tři tyče.

Postupně se tak o kousek větší aktivity chopili Bílí Tygři a v sedmé minutě přišel první gól. Tomáš Urban vyhrál buly dopředu a jeho následná střela se s přispěním nešťastného Čápova zásahu dostala až za Kacetlova záda – 0:1. Libereckou dravost to podpořilo, další hrozbu připravili opět vytáhlý Urban, dorostenec Zacha nebo rychlík Bartek. Zvlášť proti vyložené šanci posledně jmenovaného se ale Kacetl zaskvěl.

Mountfield se do šancí dostával sporadicky, i přes slušné tempo nenabízela hra oboustranně příliš nebezpečných okamžiků. Stačila však jedna parádní akce elitní formace a bylo vyrovnáno! Kudrna přejel s pukem modrou čáru, natáhl na sebe protihráče a přenechal Šimánkovi, který udělal to samé pro Tomáše Mertla. Posledně jmenovaný završil akci střelou do druhého růžku – 1:1.

Druhá třetina už poté ve srovnání s tou první zvedala fanoušky ze sedadel o poznání častěji. Poprvé už po dvou minutách, kdy ale domácímu Červenému v přečíslení kotouč ujel. Hned vzápětí přišel trest, když milimetrová Zachova přihrávka přes hradeckou obranu našla veterána Petra Nedvěda, který v sólu svou bekhendovou kličku se štěstím protlačil pod Kacetlem za čáru – 1:2.

Hradec tak podruhé prohrával. Opět však dokázal najít odpověď, a tentokrát navíc velmi rychle. Zase se o to postaral první útok, když Kudrna opět hledal Šimánka, ale puk propadl až na Bohumila Janka. Jeho ztečovaná dorážka zaplula mezi Lašákovými chrániči a pro hradeckého beka znamenala vůbec první extraligový gól kariéry – 2:2!

Oba soupeři si následně poprvé vyzkoušeli hru v početní výhodě. Víc ale do děje hry zasáhla až Ptáčkova dělovka, kterou schytal do kotníku pravé nohy bijec Jan Výtisk a z utkání musel odstoupit. Útočné choutky Severočechů to ovšem neoslabilo, střední pásmo překonávali stále s velkou lehkostí a často bušili na nerozhodný stav.

Mountfield jako by znovu vyčkával na sílu svého nejproduktivnějšího útoku. Když ale Mertl neproměnil Jankovu střílenou nabídku, podruhé v prostředním dějství se naplnilo staré hokejové pořekadlo nedáš – dostaneš. Otevřené hry využil Liberec k průniku lotyšského olympionika Koby Jasse, který dojel svůj vyražený pokus a rychlou otočkou okolo brány poslal puk za záda marně se přesouvajícího Kacetla – 2:3.

Vzhledem k tomu, že oba tyto týmy si svůj postup zajistily v minulém kole, k vidění byla trochu bezstarostnější hra. Přesilovky v úterním večeru tentokrát nerozhodovaly. Liberec v té své neproměnil šanci z hokejky Filippiho, Hradec měl dokonce při své výhodě kvůli několika obranným kiksům plné ruce práce.

Příležitostí potřetí dorovnat nepříznivé skóre měli hradečtí hokejisté pomálu. Lašáka prověřovali výhradně ranami z dálky, které pro slovenského gólmana v jeho formě neznamenaly větší problém. Výjimkou byl sebevědomý slalom Rudolfa Červeného.

Vůle Východočechů se nadále stupňovala a v posledních dvou minutách se jim už podařilo soupeře vydatně sevřít do drápů. Střídačka si v pravou chvíli vybrala oddechový čas, Ondřej Kacetl už se ani nevracel do brány a nakonec si hradečtí fanoušci mohli zakřičet gól! Velký kolotoč, jak jinak než v podání prvního útoku, zakončil po Kudrnově nabídce v čase 59:04 Jiří Šimánek – 3:3! Ještě to nemuselo být zdaleka všechno, ale ve skvělém závěru základní hrací doby už domácí víc nestihli.

Vítěze dramatické bitvy nakonec určily až samostatné nájezdy. Čtyři série ovládli výtečně chytající brankáři, Ondřej Kacetl v té páté už ale kapituloval. Tomáš Filippi ho překonal precizní bekhendovou kličkou a protože Rastislav Dej nedokázal odpovědět, Liberec získal na hradecké půdě šesté vítězství v řadě – 3:4 po nájezdech.

Ohlasy trenérů:

  • Peter Draisaitl (Mountfield HK): „Ani vůbec nevím, co bych k zápasu řekl. Hokej jsme hráli minutu a půl na konci, když jsme byli v šesti. Jinak jsme byli absolutně hrozní, nebyli jsme schopni se dostat do jediného souboje. Styl hokeje, který hraje Liberec, nám nevyhovuje. Na tento zápas musíme jedině zapomenout.“
  • Milan Černý (Bílí Tygři Liberec): „Jsme spokojeni s výsledkem. Bylo vidět, že oba týmy získaly nějakou jistotu, v utkání nebylo tolik soubojů. Ale pro diváka to bylo určitě pěkné. Jsme rádi, že jsme si před play off vyzkoušeli prodloužení a nájezdy - a že jsme je zvládli.“