Cestující si také ve čtvrtek 27. června budou moci prohlédnout strojovnu v horní stanici a v polední přestávce mezi 12:00 a 13:00 uvidí v blízkosti dolní stanice ukázku evakuace osob z kabiny.

Při příležitosti 80. výročí provozu Lanovky na Ještěd se uskuteční výstava v Severočeském muzeu Liberec, kde bude vystavena třetí kabina lanovky čekající na opravu a v pátek 5. července se uskuteční také jízdy historických tramvají.

Ve dnech 5. a 6. července bude platit kupon ze zvláštní jízdenky na historickou tramvaj a vstupenky na výstavu i jako poukaz ke slevě na jízdu lanovkou na Ještěd. Držitel kuponu ze zvláštní jízdenky nebo vstupenky zaplatí za jednosměrné jízdné 30 Kč a za zpáteční jízdné 50 Kč.

Lanová dráha na Ještěd svezla od ledna 1976, kdy byla zprovozněna po zásadní pětileté rekonstrukci, do února letošního roku přes 13 milionů cestujících a vykonala celkem 456 tisíc jízd. V posledních letech ročně sveze kolem 230 tisíc turistů a vrchol Ještědu zdolá zhruba desettisíckrát.

Lanová dráha na Ještěd je jednou z nejpřitažlivějších dopravních zajímavostí Liberce. Jde o unikátní dvoukabinovou lanovku založenou na kyvadlovém systému. Jedna kabina unese 35 lidí a dokáže vyvinout rychlost 36 kilometrů za hodinu. Délka trati dosahuje 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, vrchní pod Ještědem o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem. Na Ještěd jede čtyři minuty a drží ji lano o průměru pěti centimetrů.