„Oproti jiným rokům bude letošní podzimní výluka kratší. Je to proto, že jsme během jarní revize s výměnou nosných lan vyměnili i jednu z kabin a zároveň na ní provedli revizní práce. Během týdenní odstávky zhotovíme nové koncovky na tažném a přítažném lanu na kabině č. 2, zrevidujeme celé zařízení a provedeme předepsané zkoušky,“ vysvětluje přednosta lanové dráhy na Ještěd Vladimír Štěpán a dodává: „Předpokládáme, že podle pravidelného jízdního řádu lanovka opět vyjede v pondělí 14. listopadu.“

Dvoukabinová lanovka z libereckého Horního Hanychova na Ještěd byla vybudována na náklady tehdejších Československých státních drah známou chrudimskou firmou František Wiesner. Stavba byla zahájena 15. června 1932 a dokončená lanovka byla uvedena do provozu 27. června 1933. V letech 1971 – 1975 prošla lanovka zásadní rekonstrukcí, čímž se zařadila k lanovkám světové úrovně. Rekonstrukci provedla firma Transporta Chrudim a provoz rekonstruované lanovky byl zahájen 31. prosince 1975.

V období od listopadu do března, v době, kdy neprobíhají plánované revize, je lanová dráha v provozu denně mimo pondělí od 8 do 18 hodin vždy v pravidelných intervalech podle jízdního řádu (trať číslo 900). V pondělí jezdí lanovka od 14 do 18 hodin. V období od dubna do října jezdí poslední spoj v 19 hodin. Při větším zájmu se konají další mimořádné jízdy, dovolují-li to provozní podmínky a je-li za každou mimořádnou jízdu zaplaceno jízdné nejméně za 30 osob. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách není lanová dráha v provozu.

Podrobnosti o lanovce na Ještěd jsou k dispozici na www.cd.cz v sekci Vlakem po ČR – Speciální nabídky – Lanovka ČD.