Zajistí si Jistebník případnou výhrou účast v play-off?

Na Jistebník čekalo v posledním utkání v Brně zajímavé utkání. Hosté si dvě kola před koncem zajistili prvoligovou příslušnost pro příští sezónu a s předstihem tak splnili hlavní úkol. Před Fialkami však byla výzva v podobě účasti v play-off. A ta trvá nadále, neboť Jistebník dokázal stejně jako loni zvítězit na půdě Helasu v přestřelce o branku a pokud v posledním kole proti Plzni vyhraje, má velkou šanci si play-off zahrát.

Jistebničtí po sérii nezdarů, kdy mrzela především domácí porážka s pražskou Slavií, dokázali v důležitém utkání s Třincem naplno bodovat a definitivně tak odrazit atak dvojice Helas Brno - Třinec. I když o přílišném ataku se hovořit nedá, neboť Třinečtí prohráli 11 utkání v řadě a předposlední Brno je v tomto směru "lepší" pouze o tři zápasy. Jistebník si tak mohl dovolit dvě kratší série, ve kterých nebodoval a přesto se s přehledem v soutěži nakonec zachránil.

V pátek večer půjde pouze o jediné, a tím je případná účast Fialek v play-off. Jakákoliv ztráta znamená, že se Jistebník s touto sezónou rozloučí již po základní části. Dvojnásobní mistři ligy mají úlohu jednodušší v tom, že v posledním kole přivítají nováčka z Plzně, který v letošním kalendářním roce ještě nevyhrál a propadl se až na desátou příčku. Navíc hosty čeká obrovská dálka, co se týče cestování, což především v pátek může být dost nepříjemné.

Zvítězí Plzeň poprvé v novém kalendářním roce?

Západočeský klub vznikl v roce 1991 pod názvem FC Promile Plzeň. Začal hrát nejnižší plzeňskou městskou soutěž a během následujících 3 roků postoupil o 2 třídy výš. Do 1. plzeňské okresní ligy v 1993 vstoupil již pod názvem svého sponzora FC Radio Taxi Plzeň a po roce se radoval z postupu do krajské ligy. Zlomovým okamžikem se stává rok 1997, kdy přichází nový sponzor, firma Indoss, a klub mění název na SK Indoss Plzeň. Paradoxně to však nemá okamžitý vliv na zvýšení kvality a celek se až do roku 2000 potácí v krajské lize (současná divize). V tomto roce se coby nováček objevuje ve II. lize a v jejím prvním roce končí na 5. místě. Po zkonsolidování začíná pomalu stoupat v konečné tabulce výš, až přišel rok 2006 a s ním vítězství ve II. lize západ a postup do nejvyšší soutěže. Účast Plzně v nejvyšší soutěží však měla jepičí život. Ihned po roce si balí saky-paky a stěhuje se zpět do 2. ligy. Jenže postup do 1. ligy měl jeden výrazný pozitivní moment: Západočeši se začali orientovat na mladé a vypěstovali si generaci, která je vytáhla loni zpět na české klubové výsluní. Vždyť podíváme-li se na kádr současné české reprezentace U-21, najdeme v ní hned čtveřici futsalistů Plzně (Štverák, Kovács, Holý a Vnuk), z nichž Štverák s Kovácsem už mají na svém kontě dokonce i zápasy za A-tým ČR. Nutno ještě doplnit, že českým futsalovým králem se za rok 2010 stal Lukáš Rešetár, který až do roku 2008 oblékal dres plzeňského Indossu (pak přestoupil na dva roky do Chorvatského Splitu a odtud po návratu do ČR zamířil na Východ Čech do týmu úřadujícího mistra Chrudimi).

Plzeňský vstup do soutěže byl pro nezasvěcené hodně překvapivý – Indoss totiž dokázal zvítězit na palubovce v létě hodně posílených Bohemians a výhru z venku doma potvrdil v duelu s dalším nováčkem y Třince. V dalším utkání venku dokázal bodovat na Helasu a po očekávané vysoké prohře v Chrudimi ydolal v domácím prostředí i Teplice. Až do Vánoc se Západočeši pohybovali kolem 5. místa a nikdo neuvažoval, že play off bude bez Plzeňské účasti. Jenže po Novém roce přišel na hráče Indossu zimní spánek a ze 7 utkání roku 2011 si do tabulky připsali pouze jeden jediný bod za překvapivou remízu v Teplicích. Nešťastná šňůra srazila Indoss až na 10. příčku tabulky a hosté ztratili i šanci podívat se do letošní vyřazovací části ligy. Hráči ani vedení klubu však současnou situaci neberou tragicky – jejich hlavním cílem bylo udržení prvoligové příslušnosti a s kádrem, který letos Plzeňští lize představili, ještě mohou v budoucnu bojovat i o mnohem lepší příčky než letos.

Vzájemná bilance CC Jistebník a Indossu Plzeň:

Jistebník se se Západočechy utkal pouze 3x. První dva zápasy se odehrály v sezóně 2006-2007, kdy za hosty nastoupil mj. teprve 17-letý Michal Holý a především aktuálně nejlepší český futsalista Lukáš Rešetár. Jenže také Jistebník měl tehdejší kádr v úplně jiné dimenzi: vždyť v úvodní prvoligové sezóně Plzně stál proti Západočechům úřadující český mistr! Připomeňme si sestavu Jistebníka, který v prvním podzimním utkání v rámci 4. kola zvítězil tehdy ještě v Bílovci v poměru 11:2 : Myška (Šumník) – Kovařík, Sluka, Jelínek O., Malý – Buček, Janovský, Blažej, Kašický. Do zápasu také naskočil z lavičky vyhlížející Maruchnič. Góly Jistebníku tehdy zaznamenali Sluka 4, Kovařík 2, Kašický 2, Blažej, Buček a Ondřej Jelínek, asistence si připsali Blažej 3, Maruchnič 3, Kašický 2, Malý 2 a Sluka. Odveta se pak hrála v Plzni dva dny před Štědrým dnem a za Jistebník musel nastoupit v té době už 2 roky trenér Brož (sestava: Krayzel (Myška), Blažej, Jelínek Radim, Jelínek Ondřej, Malý, Buček, Brož, Čavera, Maruchnič). Poločasové vedení 3:2 Plzeňští neudrželi a nakonec odešli poraženi 4:5, když za Jistebník se prosadil 3x Malý, jednou Buček a Maruchnič. Podzimní duel letošního ročníku skončil lépe pro Plzeň, kteří ač necelé 3 minuty před koncem prohrávali 2:3 nakonec zvítězili 4:3. V zápase hodně nepřesný rozhodčí Melničuk vyloučil po 8 minutách nejlepšího střelce Jistebníku Seidlera, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. Jistebnické góly vstřelili Žiga, Kornák a Hvolka, za domácí se trefili David Mika, Štverák, Holý a Vnuk.

Vzájemná střetnutí z pohledu Jistebníka:
11:2, 5:4, 3:4

Bilance: 2 0 1 19 : 10