„Jiří Rusnok svěřil finance všech občanů ČR v době trvající ekonomické recese do rukou člověka, který nezvládl uřídit ani výdaje své vlastní prezidentské kampaně a který v době, kdy předsedal vládě, čelil silným podezřením, že podléhá tlakům dominantních těžebních a energetických společností,“ říká Tomáš Průša, protikorupční expert a člen Předsednictva Strany zelených.

Strana zelených upozorňuje na problematické financování Fischerovy prezidentské kampaně. Podle jejího vyjádření Jan Fischer nesplnil zákonnou povinnost v oblasti financování prezidentské kampaně, když ve stanovené lhůtě nesplatil závazky za více než 5 milionů korun.

Dále uvádí, že největším sponzorem Fischerovy kampaně byl Tomáš Chrenek, který by tak dostal do vlády dalšího „svého" muže. „Mimo Jana Fischera je na něj navázán také budoucí ministr průmyslu Jiří Ciencala, který pro Chrenka pracoval jako dlouholetý ředitel Třineckých železáren a dnes stále zastává pozici člena dozorčí rady této společnosti,“ varují zelení.

„Fischerova vláda opakovaně selhávala pod tlakem ČEZ a uhelné lobby. V roce 2010 se Jan Fischer v rámci tripartity dohodl s průmyslovými svazy a odbory na domnělém plánu oživení ekonomiky, který byl jako přes kopírák opsaný z investičních plánů betonářů nebo energetických monopolů. Jejich návrh počítal s prolomením těžebních limitů v severních Čechách, výstavbou jezů na Labi, výstavbou dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín či s nekvalitní rekonstrukcí elektrárny Prunéřov podle plánů ČEZ. Naopak všechna pozitivní opatření k ochraně obyvatel před masivním znečištěním, jako je zákon o ovzduší, byla odložena, a tak se dnes dusí nejen Ostravsko pod tunami smogu a prachu i vinou slabosti vlády Jana Fischera,“ připomíná Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

Sporné zásahy během Fischerovy vlády očima Strany zelených:

  • Kauza dostavby elektrárny Prunéřov: Jan Fischer nepodpořil na jaře 2010 tehdejšího ministra za Stranu zelených Jana Dusíka v tlaku na ČEZ, aby společnost dodala v rámci posouzení vlivu obnovy uhelné elektrárny Prunéřov na životní prostředí alternativní návrhy. MŽP mělo přitom k dispozici nezávislou studii DNV, která potvrdila, že projekt předložený společností ČEZ nesplňuje nároky na nejlepší dostupnou technologii. Po odstoupení Dusíka pak souhlasné stanovisko s projektem ČEZ vydala nová ministryně životního prostředí Rút Bízková, která v minulosti v ČEZ působila.
  • Nákup předražených solárních parků ČEZ a nezvládnutý solární boom: během Fischerovy vlády začaly vznikat solární parky, které později odkoupil ČEZ za v průměru 30 procent vyšší cenu, než byly tehdy běžné náklady na trhu.