Kromě objektů může vítr přenést požár na sluníčkem vysušené louky. K požárům travních porostů už hasiči vyjížděli na Českolipsko do části obce Janov či Hamru na Jezeře. Účast čtyř jednotek si v Habarticích vyžádal požár trávy a křoví šířící se z Polska.

Ve většině případů může za přírodní požáry nedbalost lidí při neopatrné manipulaci s otevřeným ohněm, ale mohou se stát i jiné nešťastné náhody. „Příčinami vzniku požáru suchých travních porostů může být v těchto slunečných dnech i rozbitá láhev, kdy sluneční paprsky dopadající na zlomené sklo pod určitým úhlem fungují jako lupa, a tím mohou zapříčinit požár,“ vysvětluje Jan Mandl.

Jak pokračuje, samostatnou kapitolou je pak plošné vypalování porostů, které je zákonem o požární ochraně všem přísně zakázáno a v případě nedodržení je pak vyšetřovateli požárů nekompromisně pokutováno. Rychlost šíření požáru po suchém travním porostu je tak nepředvídatelná, že mnohdy končí tragicky.

Pravidla pálení biologického odpadu nalezete na webových stránkách HZS Libereckého kraje v sekci Aktuálně na pravé straně a také pod Informacemi a zajímavostmi v části „Odborné informace“ (viz odkaz).