V domácnostech likvidovali hasiči požár během loňských prázdnin celkem ve 400 případech. Tyto požáry si vyžádaly hned 5 lidských životů a 82 osob bylo zraněno. Celková škoda se vyšplhala na více než 46 milionů korun.


Proto je zde několik rad od hasičů pro všechny, kteří odjíždějí na prázdniny a letní dovolené:

  • Když na delší dobu opouštíte byt, zkontrolujte, jestli jsou vypnuty i všechny tepelné spotřebiče, zda nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička.

  • Pokud můžete vyprázdnit i ledničku a mrazák, od nichž rovněž hrozí riziko požárů, je nejlepší centrální vypnutí elektrického proudu.

  • Při odchodu zhasněte všechna světla. Doporučuje se také odpojit televizor od antény.

  • Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru může způsobit rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.

  • Kolem domu si upevněte volně ležící předměty (truhlíky, zahradní nábytek, kusy plechu apod.), při silném větru by mohly odletět a ohrožovat okolí.

  • Pro případ, že by došlo např. k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je vždy dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče! Hasiči se dostanou všude, ale oprava dveří také není zadarmo.

  • Nechejte na sebe telefonické spojení, buď u sousedů nebo v bytě, např. na ledničce.


Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel, kouření a zakládání ohňů v přírodě. V domech nebo bytech jde nejčastěji o technické závady.

Nebezpečná je hra dětí se zápalkami. Především o prázdninách je taková hra častou příčinou požárů stohů slámy nebo sena, ale také hospodářských nebo obytných budov.

V loňském roce došlo v období prázdnin k 3 043 požárům, při nichž zemřelo 14 lidí a 187 jich bylo zraněno. Lidskou nedbalostí došlo k 378 požárům.