Oba celky se v posledních dnech důkladně připravovaly zejména na taktické věci. O co šlo, prozradili v dvojrozhovoru kapitáni obou rivalů. Zdeněk Sláma z teplické Balticflory a Lukáš Rešetár z chrudimského ERA-PACKu.

Jak u vás v týmu probíhaly poslední dny přípravy?

Sláma: Fyzičku už teď nemá cenu dohánět. Makali jsme od začátku. Spíše se připravujeme takticky. Nacvičujeme signály a studujeme soupeře. Na tréninku se snažíme vyhecovat na finále, jelikož víme, že jde o všechno. Nechceme do finálové série vstoupit špatně, jako do semifinále se Spartou. Chceme jít do prvního zápasu na sto procent. Všichni musí mít v hlavách vítězství.

Rešetár: Soustředili jsme se hlavně na silné stránky Teplic. Připravovali jsme se již v průběhu série s Benagem na teplickou power play tak, aby nás nezaskočila. V případě, že by Teplice hrály bez brankáře na udržení míče, se budeme snažit jim míč sebrat, aby to nebylo jako ve finále poháru, kdy jsme jen čekali.

Co říkáte na formu soupeře?

Sláma: Myslím, že Chrudim šla trochu nahoru. Roman Mareš hru ERA-PACKu zvednul. Je to zkrátka vynikající hráč a osobnost. Tady ale nepůjde o formu. Finále je finále. Tam to bere každý jinak, než v základní části. Nekoukáme na formu Chrudimi. Jdeme do finále naplno a očekáváme obrovsky těžký zápas.

Rešetár: Mně osobně přišly Teplice v základní části lepší a živější. Sledoval jsem ale až jejich sérii se Spartou. Neříkám, že měly problémy, ale do obrany už měly okénka a nehrály tak zodpovědně jako v základní části. Každá série je ale jiná. Na každého soupeře se tým připravuje jinak. Třeba se Spartou si Teplice byly až moc jisté, a proto je Pražané potrápili. Finálová série může být jiná. V základní části mi přišli Severočeši týmovější a kompaktnější. Můžu se ale plést.

Dokázal byste vyjmenovat přednosti vašeho finálového soka?

Rešetár: Teplice sází na to, že mají mančaft pohromadě celou sezónu. Někteří hráči tam jsou už od loňska. Dříve se stávalo, že Balticflora obměnila kádr několikrát za rok. Nyní se jim povedla ustálit sestava. Navíc přivedli Marcela, což je velmi dobrá posila. Nepříjemná je i teplická power play, ale připravovali jsme se poctivě a snad dokážeme tyto přednosti eliminovat.

Sláma: Sehranost a taktéž herní praxe. V Chrudimi jsou hráči, kteří spolu hrají několik let. Vědí o sobě a teď, jak začali hrát ve dvou čtyřkách, jim to vyhovuje ještě víc. Hrají skoro poslepu, což je jejich velká síla.

Je váš kádr kompletní a v pořádku?

Sláma: Zatím jsou všichni v pořádku. Doléčujeme sice drobná zranění, ale do úterý bude vše v pohodě. Na tréninku se snažíme dostat do klidu a pohody. První zápas hodně prozradí.

Rešetár: Trénují všichni. Malé šrámy tam jsou, ale nejde o nic, co by ohrozilo start ve finále. Všichni jsou zdraví a připravení, což bude lepší než loni, kdy jsme museli hrát na šest hráčů. Nyní je z čeho vybírat.

Co by podle vás mohlo jednotlivé zápasy finálové série rozhodnout?

Sláma: Nasazení a chuť po vítězství. Kvalita je na obou stranách. Roli bude hrát rovněž hlava, kdo to více unese. Oproti minulému roku máme zkušenější mužstvo. Doufám, že nedopustíme to, co se stalo minulý rok.

Rešetár: Vše bude hlavně o psychice. Teplice s námi ani jednou neprohrály. Dvakrát nás porazily a jednou dost výrazně. Do prvního zápasu půjde Balticflora jistější. Bude chtít začít sérii vítězně, avšak pro mě osobně je první zápas nejdůležitější a také ho chceme vyhrát. Rozhodnou maličkosti a forma klíčových hráčů na obou stranách.

Finále je vrchol sezóny. Cítíte se i vy osobně ve vrcholné formě letošního ročníku?

Rešetár: Momentálně se cítím velmi dobře. Koncem března jsme měli kondiční přípravu, která byla hodně ostrá. Únava už však vyprchala a cítím se skvěle. Uvidím, jak to prodám na hřišti, a jak nám bude klapat souhra ve čtyřce.

Sláma: Myslím si, že jsem měl dobrou sezónu. Základní část mi vyšla. V play off jsem měl trochu výpadky a hledal jsem se. Začal jsem dojíždět z Prahy na tréninky, což mi trochu dělalo problémy. Snažím se dát dohromady. U mě je to o hlavě. Nemyslím na nic jiného než na finále, jde o všechno. Byla by velká škoda vše pokazit po tak parádní sezóně.

Jaký je váš tip na konečný výsledek série?

Rešetár: Myslím, že série skončí tři jedna. Vyhraje podle mě tým, který zvítězí v prvním duelu.

Sláma: Tipovat nebudu. Může to dopadnout jakkoliv. Oba soupeři budou hrát naplno. Týmy jsou vyrovnané.

Myslíte si, že budou hrát nějakou roli výsledky v základní části?

Rešetár: Je to jen spekulace, ale asi by mohly hrát roli. Teplice nás porazily a asi budou sebevědomější než v předchozích letech, kdy byly zakřiknutější a hru nám usnadnily. Nechci říkat, že se karty obrátily, ale Teplice se nás už tolik nebojí. To by nám však také mohlo pomoct. V některých pasážích hry by Tepličtí mohli být moc sebevědomí a mohli bychom je potrestat. Na druhou stranu se nám pojede na sever Čech trochu těžko, protože jsme tam v únoru dostali příděl jedna-šest. Jsme však zkušený tým a neděláme si z toho hlavu. Nesmíme však opakovat stejné chyby. Pojedeme tam vyhrát.

Sláma: Myslím si, že ne. Finále je něco jiného. Hlavně i play off. Je to jiná soutěž. My si to uvědomujeme a stále si připomínáme, že i když jsme Chrudim porazili v základní části, že to nic neznamená. Do finále musíme jít ještě více naplno.