Dobýt slavný Hollywood se podařilo kvartetu ve složení Marco Běhal (20 let), Tereza Górnioková (19), Katrin Cvinerová (18) a Michaela Rajnošková (17). Ti zaujali porotu v kategorii show dance svým minutovým tancem nazvaným Ženich na útěku a získali za něj nejen zlaté medaile, ale i tituly jako Nejlepší taneční skupina a Mistr světa WCOPA 2013 (Grand Champion of the World).

„Byla to talentová soutěž a na rozdíl od českých či evropských soutěží nás v každém kole posuzovalo dvanáct různých porotců. Soutěž byla tím pádem velmi objektivní. Protancovali jsme tři kola a ve finále jsme nakonec reprezentovali nejen naši zemi, ale i celou Evropu, protože s námi soupeřily taneční skupiny z Jižní Afriky, Malajsie a USA,“ uvedla osmnáctiletá Katrin Cvinerová.

Do mezinárodní soutěže v Hollywoodu se bohumínští tanečníci nominovali jako jediní z ČR po triumfu v národním kole, které proběhlo letos v květnu v Moravském divadle v Olomouci. Hlavní cenou bylo startovné v celosvětovém finále WCOPA v Hollywoodu. Pak už stačilo sehnat „jen“ 240 tisíc korun. Město přispělo částkou 100 tisíc korun, rodiče investovali 70 tisíc korun a 60 tisíci přispěl souboru nadační fond Správná cesta životem. Zbytek doplatil sám soubor.

„Do soutěže jsme se přihlásili e-mailem. Chtěli jsme si jen zatančit a posbírat nové kontakty. Nedělali jsme si ambice, že se můžeme dostat tak daleko. Nejprve jsme museli poslat videonahrávku s naším vystoupením a porota v USA vybrala ty, kteří postoupili do národního finále v Olomouci. To jsme vyhráli a tím vše začalo. Podmínkou bylo zatančit minutové vystoupení, což je velmi šibeniční čas pro jakoukoliv choreografii. Přemýšleli jsme, jak porotu oslovit a nakonec mě napadlo otočit film Nevěsta na útěku na ženicha, a to byla trefa do černého,“ řekla umělecká vedoucí souboru Lenka Krčová, která tanečníky v Bohumíně vede už 31 sezón, a dodala: „Jsem na tanečníky i jejich rodiče moc hrdá. Je to odměna za jejich dvanáctiletou úmornou dřinu v souboru. Jejich nástupci tak mohou vidět, že třeba jednou může něco podobného potkat i je.“

„Do Ameriky jsme jeli s malou dušičkou a netušili jsme, že bychom mohli vyhrát. Lenka Krčová dodala nápad a pak už stačilo, abychom dopilovali choreografii. Protože na taková krátká vystoupení nejsme zvyklí, byla to velmi zajímavá zkušenost,“ prozradil dvacetiletý Marco Běhal.

„Byl to šok, že jsme vyhráli, protože každé finálové číslo bylo něčím zvláštní, takže jsme za náš úspěch moc rádi. Byla to pro nás čest vystupovat před porotci z divadel v Brodway či Chigaga a jsme moc rádi, že nás porota ocenila jako nejlepší taneční skupinu,“ uvedla sedmnáctiletá Michaela Rajnošková.

„Na rozdíl od jiných mistrovství světa i Evropy, kdy celý den vystupujeme a známe pouze soutěžní halu a ubytování, jsme tentokrát měli příležitost vyjít i do města. Všude kolem byly pouze mrakodrapy. Navštívili jsme i známá hollywoodská Universal studios, kde jsou nejrůznější kulisy a atrakce, v nichž se točily známé americké filmy a seriály. Prošli jsme se po chodníku slávy se jmény známých filmových osobností a v horách jsme viděli ten celosvětově známý nápis Hollywood,“ doplnila devatenáctiletá Tereza Górnioková.

Impuls funguje v Bohumíně už přes 20 let. O něco málo starší je jeho taneční sestra Radost, v níž trénují malí tanečníci. Impuls vznikl o pár let později právě pro absolventy Radosti. Oba soubory navštěvuje dohromady asi 150 tanečníků od 4 do 22 let. Vítězné zlaté vavříny získávají obě formace nejen na mistrovstvích České republiky v show dance, ale pyšní se i tituly z mistrovství Evropy a mistrovství světa.

„Taneční soubory z Bohumína jsou dlouhodobě nejlepší v republice a dosahují úspěchů i na evropských šampionátech. Dělají Bohumínu skvělou reklamu, a tak jsme neváhali ani minutu a schválili jim mimořádnou dotaci 100 tisíc korun, aby svou šanci na úspěch na tomto světovém mistrovství nepromarnili. A udělali jsme dobře, jsme pyšní na jejich vítězství. Tanečníci jsou svou tréninkovou pílí a vůlí po vítězství vzorem pro mladé lidi,“ uzavřel úspěch mladých tanečníků starosta Bohumína Petr Vícha.