"Policisté na místě zajistili vzorek chemikálie, kterou budou podrobovat expertize pracovníci technického ústavu a ti také například budou zkoumat i svářecí soupravu, kterou policisté na místě zajistili. Výsledky těchto dvou odborných znaleckých posudků přispějí k zmapování a objasnění příčin  páteční mimořádné události," sdělila k vyšetřování případu mluvčí českolipské policie por. Bc. Ivana Baláková.

ČTĚTE TAKÉ:
†† Výbuch v České Lípě: 2 mrtví a 2 zranění při výbuchu nádrže s hořlavou kapalinou

Jak dále upřesnila, kriminalisté spolu s vyšetřovateli v tuto chvíli zjišťují, zda je za tragédii zodpovědná konkrétní osoba a v této věci již zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinů obecného ohrožení z nedbalosti a usmrcení z nedbalosti. "Za prvně jmenovaný skutek hrozí odnětí svobody od 2 do 8 roků a druhý skutek hrozí pachateli trestní sazba od 3 do 10 let.

Exploze v pátek 25. března zranila celkem čtyři muže, dva z nich zemřeli na místě a další dva jsou v péči lékařů. Policisté znají jména mužů, kteří událost přežili. Podle informací jsou to dva Liberečané ve věku 41 a 45 roků. "Pravděpodobná totožnost zemřelých osob je již také známa," sdělila Baláková avšak podle vyjádření jejich totožnost spolehlivě potvrdí až testy DNA.

Dva policisté riskovali svůj život, aby pomohli zraněným

 Ze získaných informací o události  mimo jiné vyplynulo i to, že se jako první do areálu pohonných hmot v České Lípě bezprostředně po explozi dostavili dva policisté hlídkové služby z České Lípy, kteří před událostí na přilehlé silniční komunikaci prováděli běžnou kontrolu řidičů.

 "Jakmile zazněl výbuch a zásobník začal hořet, policisté se okamžitě přemístili do tohoto prostoru, aby zmapovali nastalou situaci a přijali potřebná opatření. Policisté přivolali na místo hasičský záchranný sbor i zdravotnickou záchrannou službu a do jejich příjezdu se věnovali dvěma raněným Liberečanům, kteří leželi v bezprostřední blízkosti hořícího zásobníku. Oba je nejprve vynesli z dosahu nebezpečného žáru, který od požáru sálal  a potom oběma v rámci daných možností poskytli nezbytnou první pomoc. Jednomu z mužů uhasili hořící obuv a oblečení a zaškrtili mu ránu proti krvácení. Také se ho snažili udržet v optimálním psychickém stavu a předejít tomu, aby neupadl do šoku. Druhému zraněnému muži, kterého doslova na zádech přenesli do bezpečí,   pak věnovali  svou péči i příslušníci hasičského záchranného sboru," podrobně popsala obětavou práci zasahujících policistů mluvčí Baláková.

Zasahující policisty čeká mimořádné ocenění

 Jak na závěr mluvčí českolipské policie zdůraznila, tyto dva policisty z hlídkové služby, kteří neváhali vstoupit do areálu za nepřehledné situace, kdy se tamnější výbuchy zásobníků mohly opakovat, a kteří okamžitě jednali, aby pomohli zraněným, mimořádně ocení vedení Územního odboru v České Lípě.