Předchůdce biatlonu vznikl už v osmnáctém století v Norsku, v roce 1924 se pak poprvé objevil pod pěti kruhy coby nový olympijský sport. Momentálně je celosvětová popularita biatlonu na takové úrovni, že i běžec na lyžích Lukáš Bauer uznal: „Už je atraktivnější než samotné lyžování.“

Náboj biatlonu přináší jeho nepředvídatelnost, kdy i jasného lídra může malá chyba na střelnici odsoudit k prohře. Popularitu v Česku si lyžařsko-střelecký dvojboj získal především díky úspěchům Gabriely Soukalové. Lepší sezonu, než byla ta loňská, český biatlon dlouho nepamatuje.

„Musím říct, že se se všemi sportovci spolupracovalo výborně. Byli naprosto profesionální a neměli žádné hvězdné manýry. Třeba Gabriela Soukalová do ateliéru přispěchala ještě s puškou v ruce, rovnou z tréninku,“ uvedl Petr Billy, marketingový ředitel Alpine Pro.

Jako novodobá bojovnice Xena se před fotoaparát Jana Fauknera postavila Gabriela Soukalová. O tom, že patří mezi ty nejkrásnější sportovkyně, vlastní několik medailí a má také zlato v hrdle, jste se zajisté už sami přesvědčili. Ale pozice modelky jí byla dosud neznámá. „Na začátku jsem se i trochu styděla, ale po počátečních rozpacích jsem si focení velmi užila. Musím ale pochválit celý tým, výsledek mě velmi mile překvapil,“ smála se Soukalová.

Fotograf Jan Faukner pojal snímky všech dvanácti biatlonistů s nadsázkou. „Ztvárnění má asociovat akční hrdiny z plakátů. Cílem bylo poukázat hlavně na to, že sportovci reprezentující naši republiku obětují sportu téměř všechno, jsou to vlastně naši hrdinové. Pomocí líčení, výrazů, póz či nasvícení a retuše jsme se jim snažili dát charakter válečníků, kteří právě vylezli z bojiště, a tím tak připomenuli, že sport je boj, který přináší nejen porážky, ale i výhry,“ uvedl Faukner.

Originální kalendář bude v prodeji v limitované edici ve stánku Alpine Pro, a to exkluzivně pouze v olympijském parku na Letné za cenu 450 Kč. Můžete si jej také stáhnout jako spořič obrazovky na webu Alpine Pro a facebookovém profilu.