Společnost "KRUK Česká a Slovenská republika" (KRUK) eviduje, že se kvůli půjčkám na dovolenou a nebo jiné prázdninové aktivity dostává každoročně do finančních problémů řada klientů. Přestože mnohem obvyklejšími důvody zadlužení – a tedy i případných problémů – jsou půjčky na nákup domácích spotřebičů či rekonstrukci obydlí, i tak představuje lákadlo dovolené „na dluh” značné riziko.

„Tahle půjčka na dovolenou představuje jistým způsobem nezodpovědný typ závazku, neboť půjčené peníze jsou vynaloženy bez budoucího zhodnocení! V porovnání např. s půjčkami na rekonstrukci obydlí jsou značně neefektivní, jelikož člověku nepřinesou dlouhodobě žádný prospěch. I z toho důvodu je v žádném případě nedoporučujeme,“ varuje Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.

V rámci půjček je potřeba počítat také s nemalými úroky

Cena dovolených a zájezdů se každoročně zvyšuje, s tím pak souvisí potřeba půjčovat si stále větší obnos peněz. Průměrná cena dovolené loni činila podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur 13 000 Kč na osobu.

Vedle růstu cen dovolených rostou i ceny táborů nebo letních aktivit pro děti! Průměrná cena dvoutýdenního tábora se pohybuje (podle katalogových cen) mezi 3 000 až 4 000 Kč, přičemž týdenní zahraniční tábor lze pořídit přibližně od 8 000 Kč na osobu.

V případě půjček je navíc nutné počítat s úroky v řádu tisíců korun, o které se půjčená suma podstatně navýší. Mnoho lidí přitom není schopno odhadnout svou skutečnou finanční situaci a mohou se tudíž při splácení půjček dostat do složité finanční situace.

Ze všeho nejdříve si důkladně zanalizujte domácí rozpočet

„Všem lidem, kteří plánují odjet v létě na dovolenou, doporučujeme nejprve si podrobně zanalyzovat svůj domácí rozpočet a na základě toho si čestně říci, jestli si finančně náročnější dovolenou mohou dovolit či nikoliv. Pokud ne, je důležité si uvědomit, že existují i jiné alternativy, jak strávit volný čas se svou rodinou. A bez budoucích finančních závazků,“ uvedla Kuřinová.

„V momentě, kdy si člověk bere nějakou půjčku, je přesvědčen, že bude moci řádně splácet. Ale nepříznivé okolnosti, jako např. ztráta zaměstnání, úraz či změna rodinných poměrů, mohou způsobit platební neschopnost vedoucí k finančním potížím,” doplňuje Veronika Kuřinová.

Pokud tedy člověk správně neodhadne svoji situaci a dostane se do dluhů, je vhodné okamžitě kontaktovat věřitele a domluvit se na bližších podmínkách splacení svého dluhu – ve splátkách přizpůsobených finančním možnostem zadlužené osoby. Vhodné je nevyhýbat se kontaktu se správcem pohledávky! Ukážeme tím věřiteli, že máme zájem spolupracovat a vyřešit společně naše finanční problémy.