Od prvního srpna si každý, kdo bude mít trochu odvahy zkusit něco nového, může v „íčku“ na náměstí půjčit zařízení GPS a pomocí něj se vydat na trasu městem. Na ní se lidé projdou po zajímavých památkách a místech České Lípy, na každém z devíti zastavení budou odpovídat na záludné otázky. Pokud přinesou po procházce GPS v pořádku zpět do infocentra společně s odpověďmi na všechny otázky, získají od pracovnic malou odměnu.

„Projekt jsme nazvali Za pokladem Českou Lípou. Neznamená to pouze to, že na konci cesty si za správné odpovědi lidé vyslouží svůj poklad. Myslím, že v rámci trasy najdou lidé pokladů víc. Mám na mysli místa, okolo kterých lidé třeba denně chodí, a mnoho o nich neví, nebo si jich dosud pořádně nevšimli. Odnesou si tak nejen příjemný zážitek, ale také některé vědomosti a poznatky, které jim třeba utkví v paměti a pochlubí se jimi svým známým,“ uvedl českolipský místostarosta Tomáš Vlček.

GPS se bude v informačním centru půjčovat za vratnou zálohu 500 Kč, vrátit ji musí lidé ten samý den do konce otevírací doby infocentra. Ještě před tím, než se lidé vydají na trasu hledat odpovědi na zadané otázky, jim pracovnice pravidla hry přesně vysvětlí. Navíc jim pravidla dají na cestu s sebou společně s archem, na kterém se dozví soutěžní otázky a do kterého budou odpovědi vyplňovat. Najít konkrétní místa na trase pomůže lidem právě GPS. Podrobný návod k obsluze získají lidé také v infocentru. 

„Ti, kdo Českou Lípu znají, si alespoň vyzkouší zacházení s GPS, a zasoutěží si. Pro turisty, kteří jsou ve městě poprvé, je trasa vhodnou formou, jak poznat nejvýznamnější památky České Lípy, které mohou navštívit. Aby lidé získali při vrácení GPS poklad, musí odpovědět na každém místě alespoň na jednu otázku. Na některých ze zastavení si totiž mohou lidé vybrat, jestli si zvolí otázku, kterou získají pomocí speciálního hesla, nebo si plnění ulehčí,“ přiblížila Denisa Lebedová, jedna z pracovnic Městského informačního centra v České Lípě.

Trasa městem „Za pokladem Českou Lípou“ je postavená na celosvětově oblíbené hře geocaching. V ní nadšenci pomocí GPS zařízení hledají na nejrůznějších místech ukryté krabičky s tajemným obsahem, takzvané kešky. Na projektu s městem spolupracovali zástupci České asociace geocachingu, kteří pro město vytvořili samostatnou trasu, která není oficiálně zaregistrovanou keškou. Slouží pouze jako inspirace pro ty, kteří s geocachingem přijdou do styku poprvé. Pokud se jim hra zalíbí, mohou se na serveru www.geocaching.com zaregistrovat, koupit si GPS a začít se geocachingu věnovat.

„Od zkušených keškařů víme, že Česká Lípa je keškami prošpikovaná. Krásná zákoutí Ploučnice a místních cyklostezek jsou pro keškaření jako dělaná,“ doplnil Tomáš Vlček a dodal, že projít si trasu „Za pokladem Českou Lípou“ pro svou zábavu mohou samozřejmě i ostřílení „keškaři“.