Cílem je objevit téměř zapomenuté recepty, které jsou typické pro Olomoucko a oblast Hané. Hledají se původní recepty tradované z generace na generaci, sváteční jídla prababiček, olomoucké regionální speciality, které se řadí k „rodinnému stříbru“.

Do soutěže se může zapojit každý, kdo zná nějaký výjimečný recept s příchutí místní tradice a chce se o něj podělit. Nutnou podmínkou zapojení se do soutěže je kromě receptu také fotografie jídla, která má odborné porotě napomoci při výběru nejatraktivnějšího gastronomického pokladu Hané.

Účastníci soutěže mohou zaslat své příspěvky v termínu od 18. června – 30. září 2011 na e-mailovou adresu recepty@olomouc.eu, přinést osobně na IC v podloubí radnice nebo zaslat poštou na adresu: statutární město Olomouc, Horní náměstí, odbor vnějších vztahů a informací, s označením obálky názvem soutěže.

Zaslané recepty budou posouzeny odbornou porotou a ty vítězné budou představeny v rámci podzimní etapy výstavy Flora Olomouc ve dnech 13. – 16. října 2011 na stánku partnera soutěže – společnosti Makro. Patronem soutěže je viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Recepty budou hodnoceny ve dvou kategoriích, slané a sladké pokrmy. Vítěze čekají lákavé ceny a nejlepší recepty budou zařazeny do nabídky místních restaurací.

Aby město podpořilo kulinářské speciality regionu, bude tyto recepty používat také v rámci propagace na poli cestovního ruchu. „Olomouc se může bezpochyby pyšnit celou řadou unikátních památek, výjimečnou historií a pestrým kulturním životem. Jako centrum úrodné Hané je však přirozeně spojena také s dobrým jídlem a pitím, s bohatou nabídkou v oblasti tradiční gastronomie. Toho chceme využít,“ podotkl náměstek primátora Jan Holpuch.

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne na výstavišti Flora Olomouc v rámci podzimní zahradnické výstavy FLORA Olomouc v říjnu tohoto roku.