Tzv. daňový balíček prošel v původní vládní verzi, vypadlo pouze původně uvažované sloučení sociálních dávek na bydlení. Na této změně se vládní koalice domluvila již dříve z iniciativy poslanců ODS. Přijaté daňové změny počítají například se zvýšením DPH o jeden procentní bod v příštím roce, nebo se zavedením tzv. solidární daně, kterou budou platit lidé s příjmy nad sto tisíc.

O co jde v konsolidačním balíčku

Jak již dříve před poslanci zdůraznil premiér a předseda ODS Petr Nečas, návrh daňových změn je zásadní ve vazbě na návrh státního rozpočtu pro rok 2013. „Vláda České republiky hodlá splnit svůj základní strategický cíl v oblasti konsolidací veřejných financí, to znamená snížit deficit veřejných financí v roce 2013 pod 3 % hrubého domácího produktu, na úroveň 2,9 % HDP. Chci jednoznačně říci, že bez objemu tohoto balíčku, tedy 25 mld. korun, není možné tento základní fiskální cíl naplnit,“ uvedl před poslanci již během prvního čtení zákona Petr Nečas.

Návrh daňových změn předložila vláda do Poslanecké sněmovny podruhé poté, co se proti němu postavila šestičlenná skupina poslanců ODS. Přijetí daňového balíčku nakonec umožnilo rozhodnutí některých z nich složit poslanecký mandát, případně daňové změny v souladu s usnesením víkendového kongresu ODS podpořit. O daňových změnách bude nyní rozhodovat také hormí komora parlamentu.