Zhodnoťte své finanční možnosti – pomůže kalkulačka domácího rozpočtu

Nejprve bychom měli zhodnotit své současné finanční možnosti. Je dobré si sepsat příjmy a výdaje na daný měsíc. Na jednu stranu si napišme měsíční příjem, odměny, stravenky či jiné příjmy. Na druhou stranu poznamenejme všechny plánované výdaje za měsíc prosinec: pravidelné poplatky (za byt, elektřinu, televizi, rádio, telefon, atd.), splátky úvěrů, náklady na štědrovečerní večeři, na dárky atd. Máte-li přístup k internetu, můžete si snadno spočítat váš disponibilní zůstatek (peníze, které po všech výdajích máte k dispozici) na speciální kalkulačce domácího rozpočtu, který naleznete na www.nasedluhy.cz.

Pokud půjčku, tak si do detailu přečtěte smlouvu!

Za druhé, pokud výdaje překročí částku, která je vám k dispozici, máte dvě možnosti. První, můžete snížit náklady spojené s Vánoci tím, že koupíte méně dárků, případně se můžete domluvit se svými blízkými, že v letošním roce dostanou dárky pouze děti. Druhou možností je využít zdroje financování, jako jsou úvěr nebo rychlá půjčka od bank a finančních společností. Nabízejí celou škálu půjček a úvěrů za různých podmínek. Je velmi důležité si dobře pročíst, za jakých podmínek vám daná společnost finanční prostředky půjčí. Musíte vzít v úvahu následující faktory: úroková sazba, poplatky, dodatečné náklady, jako je pojištění (ne vždy je potřeba), maximální počet splátek atd.

„Pokud se rozhodnete, že si chcete letošní Vánoce užít a vzít si úvěr nebo půjčku, není na tom nic špatného. Finanční závazek je přirozený jev v každém hospodářství. Důležité je pouze, půjčit si zodpovědně a mít na paměti, že peníze budete muset vrátit,“ říká Vítězslav Kus, obchodní a marketingový ředitel KRUK International.

Nejste si jisti půjčkou nebo smlouvou? Poraďte se!

Pokud si nejste jistí, zda dobře rozumíte všem podmínkám smlouvy, či jaký úvěr či půjčku vybrat, obraťte se na společnosti poskytující finanční poradenství, aby vám pomohly najít nejlepší řešení pro vás. Jednou z takových organizací je i Poradna při finanční tísni, kde vám poradci poradí zcela zdarma.

Nemůžete splácet? Nestrkejte hlavu do písku, zavolejte ihned věřiteli!

A pokud by se snad stalo, že se v novém roce dostanete do platební neschopnosti, neotálejte a ihned kontaktujte svého věřitele, hledejte aktivně způsob řešení dluhového problému. Nestrkejte hlavu do písku. Domluva s věřitelem, nastavení splátkového kalendáře dle vašich aktuálních finančních možností je nejlepší způsob, jak se dostat z dluhové pasti. Budete-li potřebovat poradit, můžete využít Horkou linku DNE BEZ DLUHŮ 800 720 100.

Stručně řečeno, pokud vám před Vánoci chybí finanční prostředky, pokuste se najít úspory v domácím rozpočtu. Pokud to nestačí, nebojte se využít služeb banky nebo úvěrové instituce. Podívejte se, co přesně nabízejí a vyberte to nejlepší řešení pro vás.

„Mějte na paměti, že za rok tu budou Vánoce znovu, a možná si znovu budete chtít půjčit. Proto je důležité platit své závazky včas a řádně, abyste byli pro banku či úvěrovou instituci důvěryhodný partner,“ dodává Kus.